İstanbul seçimleri ve toplumsal mühendislik

“Toplumsal mühendislik”, günümüzde önde gelen “mühendislik” dalları arasındaki yerini almıştır...

Toplumsal mühendislik, “akla” değil, “dürtü”lere yönelir. “Akılla bağdaşmayan” bir toplumsal cereyan, ancak dürtülerin akla galebe çalması sağlanarak yaratılabilir. Cereyanın “kapsama” alanı, “serpme kahvaltı” usulüyle genişletilir. Böylelikle sofrada kendi dürtüleriyle uyum halinde unsurlar bulan daha geniş bir çoğunluk “kucaklanmış” olur.

KARMAŞALARLA DÜŞÜNME
Dürtüler, düşünsel gelişimde “karmaşalarla düşünme” aşamasına karşılık gelir. Bu aşamadaki düşünsel süreçlerde eksik olan, “neden-sonuç” ilişkileridir. Kavramlar, nedenselliğin dayattığı herhangi bir sıradüzen olmaksızın, kendi aralarında gelişigüzel ilişkilendirilmiş şekilsiz yığınlar oluşturur. Toplumsal mühendislik, bu şekilsizlikten, zihni neden-sonuç ilişkilerinin “tahakkümünden” kurtararak “özgürleştirmek” amacıyla yararlanır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsan hakları mı, insanlık hakları mı? 21 Mayıs 2019 | 19 Okunma İstanbul seçimleri ve toplumsal mühendislik 14 Mayıs 2019 | 120 Okunma Tehditler ve fırsatlar 07 Mayıs 2019 | 72 Okunma Milli bayramlarımız ve Serhat Özyar 23 Nisan 2019 | 19 Okunma Öğrenmenin bedeli 16 Nisan 2019 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar