ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Milli devlet milletin örgütlenmiş halidir

Milli devlet, milletin örgütlenmiş haline dönüştüğü ölçüde güçlü olur .

Semih Koray
Semih Koray Aydınlık Gazetesi
13 Şubat 2018 | 45

Milli devlet, milletin örgütlenmiş haline dönüştüğü ölçüde güçlü olur. Bir hükümete milli niteliğini veren, yalnızca millet adına doğru program ve siyasetlere sahip olması değildir. Millilik, aynı zamanda milletin gücünü etkin bir biçimde açığa çıkaracak bir örgütlenmeyi ve milleti seferber etme yetisini de gerektirir. İnsanlığı ilerletecek temel toplumsal gücü “millet”in oluşturduğu tarihsel bir dönemde, milletin değişik kesimlerini birleştiren ortak hedef, emperyalizmin altedilmesidir.

HALK İÇİNDEKİ ÇELİŞMELERİN DOĞRU ELE ALINMASI

 Ama bu ortak hedef, farklı kesimler arasındaki çelişmeleri ortadan kaldırmaz. Başarı için gerekli olan milli birlik, ancak “halk içindeki çelişmelerin” doğru ele alınmasıyla sağlanabilir. Çağımızın demokratik devrimlerinde milletlerin ağırlık merkezi, emekçi kitlelerdir. Onun için özellikle emekçi kitlelerin örgütlülük düzeyleri, yalnızca emperyalizme karşı mücadele bakımından değil, aynı zamanda milletin birleştirilip iç cephenin sağlamlaştırılması açısından da belirleyici bir öneme sahiptir. Bu nedenle bir ülkede işçi sendikaları, çiftçi kooperatif ve birlikleri, meslek odaları, gençlik ve kadın örgütleri, esnafların, iş adamlarının ve tüccarların birlikleri, özetle demokratik kitle örgütlerinin düzeyi, devletin milli niteliğinin somut göstergeleri arasında yer alır.

‘SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ KAVRAMI

Ülkemizdeki kitle örgütleri ve meslek odalarının 1980’lerde hız kazanan neoliberal saldırının odak noktalarından birini oluşturmuş olması, bu açıdan son...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER