Söyleyecek yeni bir söz yoksa bu hikayeleri tekrarlamak niye!

İdealist bir doktor, ödüllü bir baş komiser, acımasız bir katil, ailesinden intikam almak isteyen bir savcı, görünüşte hayırsever özünde kötülük timsali bir işadamı bir araya gelirse ne olur...

İdealist bir doktor, ödüllü bir baş komiser, acımasız bir katil, ailesinden intikam almak isteyen bir savcı, görünüşte hayırsever özünde kötülük timsali bir işadamı bir araya gelirse ne olur fikrinden yola çıkan Siyah Beyaz Aşk’ın ilk bölümü yayınlandı. Siyah Beyaz ismine geçen yıldan aşinayız. Kıvanç Tatlıtuğ için yazıldığı, oyuncunun beğenmediği için senaryonun defalarca kez revize edildiği yer aldı medyada.   Siyah Beyaz olmadı Cesur ve Güzel olur yaklaşımıyla hayranları oyuncu ile hasret giderme fırsatına kavuştu. İzlenme oranları yüksek başlayan Cesur ve Güzel zaman zaman Vatanım Sensin’e kafa tutsa da senaryonun tekrara düşmesi ve tökezlemesinden dolayı seyirci kaybı yaşanacağı öngörülünce final yapması uygun görüldü. Siyah Beyaz’ın senaristleri ise hızlı bir karar neticesi yapımcı olma vaktimiz gelmişti diyerek Kara Yazı ile çıktı seyircinin karşısına. Karadayı ve Kara Para Aşk’ın kötü bir kopyası olan, yeni bir kelam etmek şöyle dursun eski önermelerini dahi tekrar etmekte zorlanan Kara Yazı kısa ömürlü diziler kervanına katılarak ekrandan uzaklaştı.

Zıtların aşkı, imkansızın şarkısı, dışı politikacı özü şeytan baba profili, kötülük timsali savcı karakterlerini, mantığın sınırlarını zorlayan kurgu hataları ile anlatılmasına rağmen Karadayı uzun süre yüksek izlenme oranları ile seyir mücadelesini sürdürmüştü. Benzer şablonla formüle edilen Kara Para Aşk’ın izlenme oranları fan kulüplerinin canhıraş çalışmasına rağmen ortalamanın altında seyretti ama yurt dışı satışlarına güvenilerek yayında kaldı. Ki Kara Para Aşk’ın bel kemiği de hayırsever işadamı Tayyar’ın kötülük senfonisiydi. Öz oğlu Metin’e kendini amcası olarak tanıtmış, yaptığı işkenceler neticesi çocuğu içinin karanlığına mahkum etmişti ta ki aşk gelip kapısını çalana kadar. Kendimizi yenileyelim, eski anlattıklarımızı oyuncu ve şablon değişikliği ile tekrarlamaktan vazgeçersek seyirci ile tekrardan iletişime geçme şansımız olabilir düşüncesinden uzak yazılan Siyah Beyaz Aşk, Kara Para Aşk’ın kötü bir kopyası. Kara Para Aşk’ta Ömer ödüllü ve başarılı bir polisti ama ne hikmetse Tayyar kedinin fare ile oynadığı gibi oynardı. Siyah Beyaz Aşk’ta da ödüllü ve başarılı bir baş komiser var adı Cem, esas kız Aslı’nın abisi. Sözde hayırsever işadamı Tayyar’ın yerini belediye başkanı adayı Namık alıyor. Tayyar’ın Metin’e kendini amcası olarak tanıtması gibi Namık Ferhat’ın öz babası ama Ferhat onu dayısı olarak biliyor. Tayyar misali yetiştiren babanın katili de Namık. 

Siyah Beyaz Aşk’ta ilk bölümde saman alevi gibi parlayıp sönen tek mesele biyolojik baba mı yetiştiren baba mı ikilemiydi. Berber baba öz oğlu olmadığını bilmesine rağmen Ferhat’ı sahiplenmiş iyilik timsali biri olarak yetişmesi için elinden geleni yapıyordu, nasihatleri anlattığı hikayelerle. Ferhat 12 yaşında iken Namık oğlumu almaya geldim diyene kadar. Vermeyi reddetti berber, oğlumun hayatını alt üst etme onu kendine benzetme diyerek. Ölümü çiğnemen lazım dedi Namık çiğnedi geçti. Babası gözlerinin önünde katledilen Ferhat’ın önüne tetikçiyi atarak o yaşta katil olmasına vesile oldu ve kendi safına çekti. Kötülüğün genetik olmadığına, yetiştirilme ve yaşam şartlarına bağlı olduğuna dair göz dolduran bir önermeydi. İlk günahın sarsıntısını cehennemlik oldum diyerek yaşayan Ferhat, zaman içinde acımasız bir katile dönüştü.

Kardeşi Deniz’in vurulması ve sakat kalmasına sebep olduğu için aile fertlerinden uzak durmayı tercih eden, annesine öfkeli, köpeği Ustura ile özel bir sevgi bağı kuran Ferhat’ın özünde iyi bir adam olduğunu anlatacak Siyah Beyaz Aşk. Kara Para Aşk’ta Nilüfer’in aşkının Metin’i temize çekmesi gibi Aslı’nın aşkı da Ferhat’ın hayatını ve geçmişini temize çekecek!

Kıvanç Tatlıtuğ senaryoyu beğenmedi haberlerine sebep sahnelerle dolu idi ilk bölüm. Beğenmemekten ziyade karakteri ve yaptıklarını yadırgamış, karakterle özdeşleşme problemi yaşamış olmalı. Karakteri benimsemekte zorlanmasını Ferhat karakterini görünce anlamak zor değil.

Ergen ruhlu kadın seyirciler için vücut gösterisi yapılarak başlanması da seyirci devşirmeye yetmedi. Görsel ya da yazılı formüller zamanla eskir, yorulur, bir dizide iş yapan bir formül diğer dizide işe yaramayabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkasının ölümü 11 Ocak 2018 | 238 Okunma Geleceğe ne kadar hazırız? 07 Ocak 2018 | 86 Okunma Zihin körleşmesi 21 Aralık 2017 | 173 Okunma Diziler yerli mi? Tartışılır ama yersiz uzun! 17 Aralık 2017 | 140 Okunma Hikâye açığı 14 Aralık 2017 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar