ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bakan Albayrak Rüzgarı

Selman Öğüt
Selman Öğüt İnternethaber
12 Ekim 2017 | 14.0 K

Bazı paradokslardan kurtulmamız lazım. Hem devlet ve millet olarak kalkınma peşindeyiz, hem de kısır tartışma konularına kendimizi boğuyoruz. Bunu muhalefetin yapmasına bir şey demiyorum ama iktidar partisi ve onu destekleyenlerin kısır tartışmalardan daha fazla kaçınması lazım.

John Bass’a cevap vermeyelim demiyorum. Verelim. Hem de sonuna kadar.. Ama güzel gelişmeleri ve iyi iş yapanları da konuşalım, mukayese edelim, örnek gösterelim ve yazalım.

Bakan Albayrak’ı konuşalım mesela.

Bana göre Türkiye’deki geleneksel siyasetin çok alışık olmadığı bir Bakan. Niye mi? Cevap çok kısa ve net: Az konuşuyor, çok iş yapıyor..

Ne yapıyor mesela?

Türkiye’nin enerji politikasında revizyon değil reform yapıyor. Ezberleri bozup bilinmeyenleri öğretiyor. Çarşamba günü Müsiad Vizyoner’17’de konuştu Albayrak. YEKA yani Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları benzeri yeni bir projenin daha yolda olduğunu söyledi. Bu müjdeli bir haber ama müjdeyi anlamak için yenilenebilir enerjinin niye önemli olduğunu bilmek lazım. Çok kısa şekilde şudur: Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli ve yenilenebilir kaynaklardan daha fazla yararlanma. Mesela rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik enerjisi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak önemli mi? Kesinlikle. Bir devletin varoluş dinamiklerinden biridir bu mesele.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER