ÇOK OKUNAN YAZARLAR

'Akepeli Akademisyen'!?

Selman Öğüt
Selman Öğüt İnternethaber
13 Eylül 2017 | 4.5 K

Geçen yazımda da belirtmiştim. Türkiye’nin potansiyel suçluları ve olağan şüphelileri vardır. Bunun en açık örneği şiir okuduğu için hapse atılan Tayyip Erdoğan’dır. Ya da başörtülü olduğu için rejime tehdit olarak kabul edilen ve bu yüzden eğitim hakları elinden alınanlardır.

Ülkemizdeki bu potansiyel suçlu algısı ve dayatması maalesef hiç değişmedi. Çünkü bu algıyı oluşturup kullananlar potansiyel suçlu ilan ettiklerinden halizhazırda daha güçlü olduklarını biliyorlar. Gerek ulusal gerek uluslararası sermaye, bürokrasi ve düşünce kuruluşu-üniversite gibi düşünce üreten kuruluşlar bazında daha güçlü olduklarını görüyorlar. Bu yüzden bu baskı hiç bitmiyor.

Konuyala ilişkin olarak altın klozet muhabbetinden kontrollü darbe yalanına kadar birçok örnek hemen aklımıza geliyor ama bu yazımda ben spesifik bir konuyu ele almak istiyorum. Akademisyenler..

‘Akepeli akademisyen’ diye bir niteleme bir dayatma var ülkemizde. Bunu incelememiz lazım biraz. Baştan belirtelim, bu ifade lafız açısından yanlıştır. Öncelikle Akepe değil AK Parti demek gerekiyor. Adamlar dayatmaya partinin adından başlıyorlar. Düşünsenize bir kurum kuruyor ve adının falanca şekilde telaffuz edilmesini talep ediyorsunuz. Karşınızdaki ise tam tersini yapıyor. En hafif ifade ile nezaketsiz. Ben de neden AK Partililerin CHP ile ilgili bir misilleme yapmadığını merak ediyorum. CHP için Cahap dese AK Partililer mesela, Cahaplılar deseler bu partiye üye olanlara. Hoşuna gider miydi CHP’lilerin?

‘Akepeli akademisyen’ dayatmasını kullananların amacı tabii ki töhmet altında bırakmak ve aşağılamak. Evvela AK Parti seçmenini bidon kafalı ve göbeğini kaşıyan adam gibi hakaretlerle mütemadiyen aşağıladıkları için bir akademisyene AK Parti’yi savunmayı yakıştıramıyorlar. 18. yüzyılın ilerlemeci tarih anlayışını halen savunan bu pozitivist kafalardan başka bir şey de beklenemezdi zaten. Bakınız: Vatandaş-halk ayrımı. Halk onlar için dönüştürülmesi ve terbiye edilmesi gereken bir güruh maalesef. Halkın değerleri de aynı şekilde.

Bu cahil kafaların ilkesi de yok. CHP’yi canhıraş şekilde savunan ya da iki lafından birinde AK Parti’ye saldıran akademisyenler onlar için baş göz üstüne.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER