Türk malı pist betonu 3 saatte uçaklara hazır

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta 'Türk malı pist betonu 3 saatte uçaklara hazır' başlıklı yazısını kaleme aldı.

HAVALİMANLARI her geçen gün kalabalıklaşıyor. Dünyada şu anda aktif olarak uçan uçak sayısı yaklaşık 24 bin.

20 yıl içinde bu devasa filoya 40 bin uçağın daha eklenmesi bekleniyor. Bunun anlamı şu; 2040’a kadar küresel yolcu trafiği iki kattan fazla artarak 19 milyarı aşacak. İşte bu aşamada yeni havalimanlarının yapımı kadar eskilerin onarımı da büyük önem taşıyacak. Özellikle de yıllar içinde yıpranmalarının yanı sıra sel, deprem vs nedenlerle zarar görecek pistlerin süratle tamir edilmesi kritik önemde.

Türkiye’nin global ölçekteki markalarından Çimsa bu aşamada pazardaki dengeleri değiştirebilecek inovatif bir ürüne imza attı. Geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğimiz Çimsa CEO’su Umut Zenar bu yeni ürünle ilgili şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin en büyük 2. havaalanının pistinin onarımında bu yılın inovatif ürünü Çimsa FlyCrete ile başarılı bir proje gerçekleştirdik. Çimsa Formülhane’de Kalsiyum Alüminat Çimentosu ile yapılan denemeler sonrası geliştirilen yeni beton Flycrete. Ürün özellikle havalimanında tamir betonu olarak kullanılmak üzere geliştirildi.”

DEPREMLERDE ÇARE

Türkiye’nin 11 ilini vuran son büyük deprem gösterdi ki özellikle havalimanlarının felaketler sonrası hızla ayağa kalkması çok önemli. Çimsa’nın yeni ürünü zarar gören pistleri 3 saat içinde kullanıma hazır hale getiriyormuş. Yani onarım için döktünüz beton 3 saat içinde kurumakla kalmıyor uçakların kalkıp inebileceği bir mukavemete kavuşuyor.

Çimsa CFO’su Mustafa Aydın ve Mena İletişim Ajans Başkanı Suat Özyaprak’ın da yer aldığı buluşmada Çimsa’nın başta deprem olmak üzere olası felaketlere karşı başka bir çalışması daha olduğunu öğrendim: 3D Ev.

KISA SÜREDE 3D EV

Umut Zenar, “Mersin Fabrikamızda beyaz çimentomuz ile güneş enerjili, 3D ev inşa ettik. Üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak Mersin Fabrika’da inşa ettiğimiz evin hızlı inşaatı sayesinde daha az iş gücüne ihtiyaç duyulurken daha az maliyetli olması, ekonomik ve çevreci bir çözüm sunuyor. Buna ek olarak güneş panelleri sayesinde ev kendi enerjisini üretiyor. Bir aydan kısa sürede inşa edilebilen 3D Ev ile olası bir deprem sonrası yaşam alanları hızlıca oluşturulabilir” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elysee Sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve COP28 08 Aralık 2023 | 93 Okunma Fonzedelere 3 kritik soru 07 Aralık 2023 | 154 Okunma Hormonlu ev değerleriyle devleti dolandırmışlar 05 Aralık 2023 | 268 Okunma İnegöl’de sahte çek depremi 01 Aralık 2023 | 289 Okunma Bunun adı ‘fon’ değil, bal gibi Ponzi 30 Kasım 2023 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar