Metruk Uludağ Sanatoryumu artık ‘Business School’

Uludağ Çevre Forumu’nun Uludağ Swissotel’de yapılacağı bilgisini alınca şaşırdım.

Çünkü açık söyleyeyim Uludağ’da Swissotel açıldığını bilmiyordum. Meğer açılış aralık ayında gerçekleştirilmiş. Uludağ Milli Parkı sınırlarının içine girer girmez bir süre sonra yolun solundaki yönlendirme tabelalarıyla otele ulaştım.

Hemen söyleyeyim... Uludağ oteli, restoranları, konferans ve toplantı salonlarıyla nefis bir tesise kavuşmuş.

Metruk Uludağ Sanatoryumu artık ‘Business School’

ANITKABİR’İN MİMARI VE İLK KADIN MİMAR İMZASI

Bursa Ticaret Odası yetkililerinden Cumhuriyet döneminde inşa edilen sembol bir yapının dönüşüm öyküsünü dinledim. İşte öyküden satır başları....

-Uludağ’da bir bölümü Swissotel bir bölümü ise Bursa Business School olarak hizmete açılan bina aslında 1949’da işletmeye giren Sanatoryum.

-Mimarlık tarihinin iki büyük ismi Anıtkabir’in mimarı Ordinaryus Prof. H.Emin Onat ve Cumhuriyetimizin ilk kadın mimarlarından Prof. Dr. Leman C. Tomsu tarafından ortak tasarlanmış.

-Yapı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere ve eğitim teşkilatı mensuplarına otel olarak hizmet etmesi planıyla kurgulanmış ancak tasarım sürecinde hasta sayılarının artması ve binanın konumunun sanatoryum için elverişli olması nedeni ile binanın işlevi verem sanatoryumu olarak değiştirilmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Metruk Uludağ Sanatoryumu artık ‘Business School’ 11 Haziran 2024 | 1.149 Okunma Adana’daki zirveye damga vuran iki kelime... Üretim ve yatırım 03 Haziran 2024 | 2.270 Okunma Balıkları tüketen yarışma 01 Haziran 2024 | 39 Okunma Olimpiyatlara ‘asırlık’ destek 25 Nisan 2024 | 28 Okunma Boykot tartışmasının iki sonucu var 23 Nisan 2024 | 62 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar