İnşaat demirine sıkı markaj

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta 'İnşaat demirine sıkı markaj' başlıklı yazısını kaleme aldı. Başımızı soktuğunuz binalarda kullanılan demirin kalitesini biliyor musunuz?

Başımızı soktuğunuz binalarda kullanılan demirin kalitesini biliyor musunuz?

11 ilimizi yıkıp geçen deprem sonrasında betonu çok konuştuk. Ancak binaların güvenirliliği açısından demiri bence biraz ihmal ettik. Arşivlerde kısa bir tarama yapanlar, başrolde kaçak ve hurda demirin olduğu onlarca haber bulabilir. İşte tüm bunların önüne geçecek, devrim niteliğinde çok önemli bir sistemin devreye alınması için hazırlıklar son aşamaya geldi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, inşaat demirinin üretiminden laboratuvar safhası da dahil tüm aşamalarını takip ederek kayıt altına alacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) 1 Ocak 2024 itibarıyla hayata geçiyor.

NEDİR BU İDİS?

İnşaat demiri artık üretim hattından çıktığı anda özel güvenlikli işaret ile kayda alınacak ve bundan sonra da her bir adımda izlenecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elysee Sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve COP28 08 Aralık 2023 | 94 Okunma Fonzedelere 3 kritik soru 07 Aralık 2023 | 154 Okunma Hormonlu ev değerleriyle devleti dolandırmışlar 05 Aralık 2023 | 268 Okunma İnegöl’de sahte çek depremi 01 Aralık 2023 | 291 Okunma Bunun adı ‘fon’ değil, bal gibi Ponzi 30 Kasım 2023 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar