‘Develi’de tersine göç var’

Hürriyet yazarı Sefer Levent bu hafta '‘Develi’de tersine göç var’' başlıklı yazısını kaleme aldı.

GEÇTİĞİMİZ günlerde Centerra Gold Türkiye Ülke Müdürü David Bickford ve Öksüt Metal Madencilik Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Direktörü Pelin Usta Özkayhan ile bir araya geldik.

Onlar bana madenciliğin önemini, işlettikleri madenlerin ülke ve bölge ekonomisini anlatacaklardı ama önce çevre ile ilgili hassasiyetleri gündeme getirdim.

Malum Türkiye’de maden ve madenciler çok tartışılıyor. Çevre ile ilgili hassasiyetlerin dikkate alınması, madencilik yapılırken gereken tüm önlemlerin alınması çok çok önemli. Madenlerden çıkan ürünlerin büyük bir bölümü hayatımızın olmazsa olmazı ancak doğanın da alternatifi yok. Bu nedenle çevre bilinciyle sorunların gündemde tutulması, tartışılması günümüz kadar insanlığın geleceğini de ilgilendiriyor.

Madenlere yönelik kamu otoritelerinin denetimlerin yanı sıra madencilerin bizzat kendi yaptıkları denetimler de çok önemli. Örneğin Öksüt Madencilik geçen yıl ADR tesisinde civa tespit edince ilgili bakanlık ve kurumları bilgilendirmiş. Üretime ara verilmiş. Gerekli yenilme ve iyileştirmeleri yapan maden tüm denetimlerden de geçerek haziran ayında tekrar üretime başlamış.

ULUSLARARASI ŞİRKET

Develi’deki hem sosyal hem ekonomik değişime neden olan Öksüt Madeni uluslararası altın madenciliği şirketi olan Centerra Gold Inc (Centerra) şirketinin tamamına sahip olduğu Öksüt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (ÖMAŞ) ait ve ÖMAŞ tarafından işletiliyor.

Ana hissedarı Centerra Gold, hisseleri Toronto Borsası’nda işlem gören halka açık bir şirket. Aynı zamanda New York Borsası’nda da hisseleri işlem görüyor. Kanada, Türkiye, British Columbia, Amerika Birleşik Devletleri’nde madencilik operasyonları ve projeleri bulunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elysee Sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve COP28 08 Aralık 2023 | 93 Okunma Fonzedelere 3 kritik soru 07 Aralık 2023 | 154 Okunma Hormonlu ev değerleriyle devleti dolandırmışlar 05 Aralık 2023 | 268 Okunma İnegöl’de sahte çek depremi 01 Aralık 2023 | 289 Okunma Bunun adı ‘fon’ değil, bal gibi Ponzi 30 Kasım 2023 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar