Bir de bakmışsınız bir şirkete ortaksınız!

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sefer Levent'in bugünkü (09.05.2022)''Bir de bakmışsınız bir şirkete ortaksınız!'' başlıklı yazısı.

Bir sabah uyanıyorsunuz. Kapınızda bir görevli, elinde bir tebligat. Hiç adını bile duymadığınız bir şirketin ortağı olarak binlerce liralık vergi borcu ile karşı karşıyasınız. Nasıl olur demeyin, bilgileri dışında sahtecilik, hırsızlık yöntemleriyle kişilerin bilgileri ele geçirilip açılan birçok şirket vakası var.

Şirket / işletme kuruluşları ile mevcut bir şirket veya işletmeye ilişkin değişiklik işlemleri ticaret sicilinde tescil ediliyor. Ticaret sicili işlemleri de elektronik ortamda Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden gerçekleştiriliyor. MERSİS üzerinden başlatılan şirket / işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak/yetkili olacak kişinin bilgileri kimlik numarası ile sorgulanıp sisteme ekleniyor.

İşte bu aşamada eğer ortaklık talebi sizden geldiyse sorun yok. Ancak kimlik bilgileriniz bir şekilde birilerinin eline geçtiyse bilginiz dışında hiç adını duymadığınız bir şirkete ortak oluveriyorsunuz. Artık sorunlar ve borçlar ile yüz yüzesiniz.

Peki ama buna engel olmak mümkün mü? Evet mümkün.

E-devlet üzerinden, “Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri” hizmetini kullanarak kimlik numaranız üzerine kısıt koyduğunuzda, şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmeniz sistem tarafından engellenerek iradeniz dışında adınıza işlem yapılmasının önüne geçiliyor. Yine bu hizmeti kullanarak daha önce tarafınızca eklenen kısıtın kaldırılmasını da sağlayabiliyorsunuz.
Konu çok ama çok önemli. Aman ihmal etmeyin ihtiyacınız yoksa hemen “Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama”yı devreye alın!

4 AYDA 4.5 MİLYON KİŞİ KISITLAMA KOYDU

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk tekneler denizde kalıyor! 03 Aralık 2022 | 65 Okunma Borsada hisse seçerken dikkat 01 Aralık 2022 | 297 Okunma Tasarımın kalbinde bir Türk markası 22 Kasım 2022 | 49 Okunma Gayrimenkul hapşırdı Çin bankaları hasta 17 Kasım 2022 | 298 Okunma Halka arzla yatırımlara odaklanacak 15 Kasım 2022 | 55 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar