Yine ramazan ve oruç

Geçen hafta Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyelerinden birinin oruç hakkındaki talihsiz iddialarından ve bunların geçersizliğinden söz etmiştik. Bu konu ile ilgili birkaç cümle daha söylemek istiyoruz.BBC...

Geçen hafta Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyelerinden birinin oruç hakkındaki talihsiz iddialarından ve bunların geçersizliğinden söz etmiştik. Bu konu ile ilgili birkaç cümle daha söylemek istiyoruz.

BBC Dünya Servisi’nin 7 Mayıs 2019 tarihli bülteninde oruç hakkında araştırmaları olan İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Hastanesi’nin Anestezi ve Yoğun Bakım Danışmanı Dr. Razeen Mahroof ile görüşmesi verilmiş:

 “Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Ramazan, son birkaç yıldır Kuzey Yarımküre’deki ülkelerde günlerin daha uzun, havaların da daha sıcak olduğu yaz dönemine denk geliyor.

Bu, Norveç gibi bazı ülkelerde her gün 20 saate yakın gıdalardan mahrum kalmak demek.

Peki, oruç tutmak sağlığı nasıl etkiler? 30 gün oruç tutan bir insanın vücudunda neler olur?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi kimin eseri? 30 Mayıs 2020 | 300 Okunma Kâinattaki müthiş denge 23 Mayıs 2020 | 158 Okunma Beslenmede orucu örnek alan diyet 16 Mayıs 2020 | 166 Okunma İstanbul Sözleşmesi 09 Mayıs 2020 | 371 Okunma İstanbul Sözleşmesi ve Ceza Yasaları Neyi Sağlamakta? 02 Mayıs 2020 | 422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar