Ramazan geldi sağlık ve huzur getirdi

Bu yıl Ramazan yılın en uzun ve sıcak günlere denk geliyor. Tutması bir bakımdan zor ve meşakkatli ancak kesinlikle daha bir zevkli ve bizim için yararlarla dolu olarak geldi. Bugün inşallah orucun ilkini...

Bu yıl Ramazan yılın en uzun ve sıcak günlere denk geliyor. Tutması bir bakımdan zor ve meşakkatli ancak kesinlikle daha bir zevkli ve bizim için yararlarla dolu olarak geldi. Bugün inşallah orucun ilkini tutacağız.

Ramazan’da orucu elbette Rabbimizin rızasını kazanmak için tutarız. Ancak Peygamberimizin, “Oruç tut sıhhat bul”  hadisinde buyurduğu gibi sağlık da kazanırız. İftar ve sahurda aşırı değil normal ölçüde yiyenler daha sağlıklı ve zinde olduklarını bizzat hissedeceklerdir.

Aslında oruç, kendimizle ve insani yönlerimizle yeniden bağlantıya geçmemizi sağlayabilir. Kilo vermenin, uzun ve sağlıklı hayat sürmenin ve kendini iyi hissetmenin yollarından biri oruçtur. Bütün dünyada oruç klinikleri vardır ve önemli sağlıkçılar sağlık kazanma metodları arasında muhakkak oruçtan söz ederler.

Günümüzde yemek neredeyse çılgınlık halini almıştır. Sürekli bir şeyler yiyoruz. Günde üç öğün yemekten vazgeçmediğimiz gibi aralarda sık atıştırıyoruz: Sütlü kahve içiyor, bisküviyi ağzımıza atıyor, çekirdek veya kuru yemiş, cips ya da patates kızartması yiyoruz. Meyve veya meyve suları, kolalar ikram edilince geri çeviremiyoruz. Arada yenilen ve içilenler,  ana öğünde yenilenleri de maalesef ki azaltmıyor.

Üstelik bunları ihtiyacımız olmadan, acıkmadan yiyor veya içiyoruz. Zaten elimizin altındalar ve aradığımızda kolaylıkla atıştıracak bir şeyler bulabiliyoruz. Nerdeyse otomatik olmuş, alışkanlık haline getirmişiz.

Sonra bir de bunlara hareketsizlik ve egzersiz eksikliği eklenince beslenme bozukluklarından, obeziteden, hantallıktan, fazla uyku veya uyuklamaktan, diyabetten ve daha birçok hastalıktan yakınıyoruz. Üstelik bir de bunlara medeniyet hastalıkları demişiz.

Çare ise ramazan orucundan geçiyor. Oruç, yeme alışkanlıklarımıza radikal bir düzenleme sağlıyor, rasgele yememizi önlüyor. En başta açlığın bile korkulacak, tahammül edilemeyecek bir durum olmadığını üstelik günler uzun ve hava sıcak olduğunda bile öğretiyor. 

Orucun bazı faydalarına gelince;

Oruç tutma dikkatimizi zannedildiği gibi dağıtmaz, aksine zihnimizi ve duyularımızı keskinleştirir ve berraklaştırır.

Oruca bedenimiz kolaylıkla uyum sağlar, ağır olmayan egzersizlerde problem yaşanmaz.

Oruç tutmakla kilo kaybederiz, bedenimiz forma girer.

Kansere yakalanma riskini düşürür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi kimin eseri? 30 Mayıs 2020 | 303 Okunma Kâinattaki müthiş denge 23 Mayıs 2020 | 158 Okunma Beslenmede orucu örnek alan diyet 16 Mayıs 2020 | 166 Okunma İstanbul Sözleşmesi 09 Mayıs 2020 | 371 Okunma İstanbul Sözleşmesi ve Ceza Yasaları Neyi Sağlamakta? 02 Mayıs 2020 | 422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar