Nasıl mutlu olunur?

 Geçmişe göre insanlık olarak; bebek ölümlerini azalttık, pek çok bulaşıcı ölümcül hastalığı yok ettik, gıda darlığının üstesinden geldik, aşırı hava...

 

Geçmişe göre insanlık olarak; bebek ölümlerini azalttık, pek çok bulaşıcı ölümcül hastalığı yok ettik, gıda darlığının üstesinden geldik, aşırı hava koşullarının yıkıcı etkisini gideren enerji, konut ve ulaşım sistemleri geliştirdik. 

Yırtıcı hayvanlardan korunuyor, vasıfsız işlemleri artık insan gücü değil makineler yapıyor. Eğitim, spor, sanat ve eğlence aktivitelerini içeren bir yaşam şeklimiz var. Ortalama hayat süresi uzadı. Ancak eskiye oranla daha mutlu değiliz.

Çünkü haz veren durumlara alışıyor veya adapte oluyoruz. Kendimizle başkalarını kıyaslıyoruz.

Aslında hepimiz sağlıklı ve mutlu olmayı isteriz. Çünkü mutlu insanlar dünyayı daha güvenli idrak eder ve kendilerini de daha güvenli hissederler. Daha kararlıdırlar ve başkalarıyla daha kolay anlaşır, işbirliği yaparlar. Daha sağlıklı, enerjik ve doyum sağlamış olarak yaşarlar. Evlilik yapma ihtimalleri daha yüksektir.

İnsanların ne kadar mutlu olduğu beyanlarıyla anlaşılır. Kısacası mutlu insanlar, beklenecek şekilde...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahte ve yalancı mehdiler 04 Şubat 2023 | 197 Okunma İnsan: Müthiş ve harika yaratıklarız 28 Ocak 2023 | 91 Okunma Alkolün azı da zararlı 21 Ocak 2023 | 111 Okunma Alkol zammına karşı çıkmak yanlış ve tehlikelidir 14 Ocak 2023 | 148 Okunma Türkiye büyük beladan kurtuldu! 07 Ocak 2023 | 328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar