İbret şehri Pompei’de

İtalya’yı hep görmek istemişim. Özellikle Pompei’yi. İbret almak ve bir insanlık faciasına tanıklık etmek için. Sonunda geçtiğimiz günlerde nasip oldu ve gittik. Zamanın hayatı aynen donmuş olarak...

İtalya’yı hep görmek istemişim. Özellikle Pompei’yi. İbret almak ve bir insanlık faciasına tanıklık etmek için. Sonunda geçtiğimiz günlerde nasip oldu ve gittik. Zamanın hayatı aynen donmuş olarak duruyor. Bahçeli, havuzlu evleriyle ve geniş cadde, düzenli sokaklarıyla, mevcut su sistemiyle şaşırtıcı bir şehir burası. 

Tarih M.S. 79 yılları. Pompei’de Roma İmparatorluğu hüküm sürmekte. İmparatorluğun başında ise Caligula var. Tarihin gördüğü en gaddar ve en sapık hükümdarlardan biri.

Bu şehrin edepsizliğe düşkünlüğü sebebiyle tarihten silindiğine inanç çok büyüktür. Hatta bazılarına göre Pompei de aynı Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden biridir.

İmparator Caligula zaten kendi kız kardeşine âşık olarak en büyük günahı işliyordu. Halkın ise ondan geri kalır yanı yoktu. Bir ticaret şehri olan Pompei’nin dört bir yanı genelevlerle çevriliydi.

Ayrıca eşcinsellik de yaygınlaşmış ve sıradan hale gelmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cinnetin eşiğindeyiz 04 Aralık 2021 | 272 Okunma Şans oyunları faciası ve bir teklif 27 Kasım 2021 | 168 Okunma Sosyal Darwinizm ve doğurduğu facialar 20 Kasım 2021 | 99 Okunma Cinnet geçiren toplum 13 Kasım 2021 | 142 Okunma 4 gramlık regülatör: Hipotalamus 30 Ekim 2021 | 255 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar