Hata tecrübe demektir

Herkes hata yapar. Yanlış yapmak insana mahsustur. Bilerek ve istenerek yapılan bazı yanlışlar ise günah hükmündedir. Elbet günahlarımız için pişmanlık duymalı ve bir daha yapmamaya niyet ederek tövbe...

Herkes hata yapar. Yanlış yapmak insana mahsustur. 

Bilerek ve istenerek yapılan bazı yanlışlar ise günah hükmündedir. Elbet günahlarımız için pişmanlık duymalı ve bir daha yapmamaya niyet ederek tövbe etmeliyiz.

Ancak hatalarımızdan ve günahlarımızdan pişmanlık duymayı kendimizi aşağılamaya, suçluluk kompleksine kapılmaya kadar vardırmamalıyız. Çünkü Peygamberimiz (sav), “Pişmanlık tövbedir. Günahından tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” buyurmuştur.

Akla “keşke bu günahı işlemeseydim” gibi düşünce gelebilir. Elbet hata yapılmasa daha iyi olurdu ama bunu demenin faydası yoktur. Çünkü geçmişte olan geri gelmez. Zaten insan beşerdir, şaşar. Günah işlememek ancak meleklere hastır. Efendimiz bir hadislerinde, “Günahın kefareti pişmanlık duymaktır. Eğer günah işlemeseydiniz Allah bağışlamak için günah işleyen bir topluluk gönderirdi” demektedir. 

Müzmin Pişmanlık...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Acısız bir dünya nasıl olurdu? 01 Ekim 2022 | 45 Okunma Halkımız LGBTİQ+ dayatmasına “hayır !” dedi 24 Eylül 2022 | 103 Okunma Beynimizin sağlıklı olması için ne yapmalı? 17 Eylül 2022 | 193 Okunma Bizi idare eden ne? 10 Eylül 2022 | 95 Okunma Yine nafaka zulmü üzerine 03 Eylül 2022 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar