Hata tecrübe demektir

Herkes hata yapar. Yanlış yapmak insana mahsustur. Bilerek ve istenerek yapılan bazı yanlışlar ise günah hükmündedir. Elbet günahlarımız için pişmanlık duymalı ve bir daha yapmamaya niyet ederek tövbe...

Herkes hata yapar. Yanlış yapmak insana mahsustur. 

Bilerek ve istenerek yapılan bazı yanlışlar ise günah hükmündedir. Elbet günahlarımız için pişmanlık duymalı ve bir daha yapmamaya niyet ederek tövbe etmeliyiz.

Ancak hatalarımızdan ve günahlarımızdan pişmanlık duymayı kendimizi aşağılamaya, suçluluk kompleksine kapılmaya kadar vardırmamalıyız. Çünkü Peygamberimiz (sav), “Pişmanlık tövbedir. Günahından tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” buyurmuştur.

Akla “keşke bu günahı işlemeseydim” gibi düşünce gelebilir. Elbet hata yapılmasa daha iyi olurdu ama bunu demenin faydası yoktur. Çünkü geçmişte olan geri gelmez. Zaten insan beşerdir, şaşar. Günah işlememek ancak meleklere hastır. Efendimiz bir hadislerinde, “Günahın kefareti pişmanlık duymaktır. Eğer günah işlemeseydiniz Allah bağışlamak için günah işleyen bir topluluk gönderirdi” demektedir. 

Müzmin Pişmanlık...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Olaylara ibretle bakmalı 18 Eylül 2021 | 39 Okunma Oruç diyeti yaygınlaşıyor 11 Eylül 2021 | 297 Okunma İşte stres ve gerginlik, hastalık yapar 04 Eylül 2021 | 150 Okunma Suriyeliler ne yapsın? 28 Ağustos 2021 | 126 Okunma Baba evini terk eden kızlar, nereye koşuyor! 21 Ağustos 2021 | 562 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar