Esad’la görüşmek barış getirmez

Son zamanlarda muhalefet ve Maocular başta olmak üzere bazı çevreler, “Suriye’de barışı tesis etmek için Beşar Esad’la Türkiye olarak görüşmeliyiz” tezini sürekli dillendiriyorlardı. Onlara...

Son zamanlarda muhalefet ve Maocular başta olmak üzere bazı çevreler, “Suriye’de barışı tesis etmek için Beşar Esad’la Türkiye olarak görüşmeliyiz” tezini sürekli dillendiriyorlardı. Onlara göre yüzyılın en kanlı canisi unvanını çoktan hak etmiş Esad sanki kanatsız melekti.

İşte bu tartışmalar sürerken MİT müthiş bir operasyona imza attı ve Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği katliamın faillerinden terörist Yusuf Nazik’i Suriye’nin Lazkiye şehrinde paketleyerek Türkiye’ye getirdi.

Yusuf Nazik, “Bana katliam emrini Suriye istihbaratı verdi” itirafında bulundu. Zaten biliniyordu ama korkunç katliamın Esad’ın emri ve desteği ile yapıldığı kesinleşmiştir.  Kısacası Esad eli kanlı katil olduğunu defalarca ispat ettiği gibi karanlık ve çirkin yüzünü bir kere daha göstermiştir.

Bu acı gerçekler ortadayken Esad’ı savunanları anlamak mümkün değil. Esad’la görüşme isteyenlere onun nasıl bir zalim olduğunu bazı yaptıklarını hatırlatmak için kısaca tekrarlayalım:

Esad ülkesinde, üstelik kendi vatandaşı olan 1 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmuş yüzyılın en canisidir. Hiç acıması, merhameti olmayan zalimdir.

Yine milyonlarca Suriye vatandaşı kendi ülkelerinin içerinde yer değiştirmiş, göç etmiştir. Öyle ki 21 milyonluk Suriye’de 14 milyon kişi topraklarından, evlerinden, eşyalarından, hayvanlarından, çevrelerinden, hatıralarından koparılmıştır. Bu insanların çoğu yurtdışına kaçmıştır. Sadece Türkiye’de 3 milyonun üzerinde Suriyeli vardır. 2 milyonu da sınırımıza dayanmış durumdadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şans oyunları faciası ve bir teklif 27 Kasım 2021 | 166 Okunma Sosyal Darwinizm ve doğurduğu facialar 20 Kasım 2021 | 98 Okunma Cinnet geçiren toplum 13 Kasım 2021 | 142 Okunma 4 gramlık regülatör: Hipotalamus 30 Ekim 2021 | 255 Okunma Evlilikte mutluluk için 23 Ekim 2021 | 609 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar