Çocuklarımızın uykusuna dikkat

Uyku ve uyku düzeni sağlıklı yaşam için çok önemlidir, çünkü karanlıkla birlikte salgılanmaya başlayan melatonin hormonu etkinliğini en iyi uykuda gösterir.Gece karanlık bir odada yatarak uyumazsak...

Uyku ve uyku düzeni sağlıklı yaşam için çok önemlidir, çünkü karanlıkla birlikte salgılanmaya başlayan melatonin hormonu etkinliğini en iyi uykuda gösterir.

Gece karanlık bir odada yatarak uyumazsak melatoninden yeterince faydalanamayız ve uykunun derinliği azalacağından yorgunluk kaçınılmaz hale gelir.

Melatonin oldukça yararlı bir hormondur. Çocuklarda büyümeden yetişkinlerde sağlıklı ve uzun yaşamaya kadar değişik faydaları vardır.

Güneş ışığı saatine göre kendini ayarlayan fizyolojik iç saatin ve bu saate göre periyodik olarak salgılanan hormonların denetimi altında uyunduğumuzda daha kaliteli ve doyurucu uyku alınmış olur.

Sözgelimi nöbet tutup da gece uykusu alamayanlarda döngüsel ritimler aksar, sağlık problemleri tetiklenebilir. Huzursuzluk, günlük verimde düşüş, yorgunluk, isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Lösemili ve başka hastalığı olan çocukların özellikle karanlıkta uyutulmaları bu yüzdendir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çocuklarımızın uykusuna dikkat 13 Nisan 2019 | 87 Okunma Cumhurbaşkanımız güvenoyu aldı 06 Nisan 2019 | 3.490 Okunma Beka ve istikrar için sağduyu 30 Mart 2019 | 57 Okunma Zürafa neden uzun boyludur? 23 Mart 2019 | 246 Okunma Ahmet Cevdet Paşa ve Mecelle’ye dil uzatan akademisyene reddiye 16 Mart 2019 | 334 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar