Çocuklarda kardeş rekabeti aslında fayda sağlar

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Sefa Saygılı'nın bugünkü (05.11.2022)''Çocuklarda kardeş rekabeti aslında fayda sağlar'' başlıklı yazısı.

Çocuklar, ana-babasının sadece kendisinin olmasını, ilgi ve sevgilerinin sadece kendisine yönelmesini isterler. Çocuğun kendisi için beklediği sevginin bir başkasına yönelmesi karşısında duyduğu üzüntü, kıskançlıktan ileri gelir. Çocuklarda kıskançlık duygusu ana-baba ve kardeşlere yöneliktir.

Kıskançlık; sevilen kişinin başkasıyla paylaşılmasına katlanmamak olduğuna göre, sevginin var olduğu her yerde görülür. Bu yüzden de insan için tabii bir duygu kabul edilir. Kıskançlığın kökeninde birtakım karmaşık duygular rol oynar. 

Kıskançlığın beklenen ilgi, sevgi ve şefkati bulamamak olduğu göz önüne alınırsa kızma duygusu, gücenme olarak da tarif edilebilir.

Kıskançlığın temelinde çocuğun annesi ve babasının yalnızca kendisini sevmesi arzusu yatar. Kendisine yönelmesini beklediği sevgi ve ilginin bir başkasına yönelmesi karşısında çocuk üzüntü ve öfke duyar. Bunlar arasında çoğu zaman anne-babayı belki de en çok zorlayan duygu, kardeşe ve ebeveynlere yönelen kızgınlık ve kıskançlık duygularıdır. Yeni doğan kardeşini kıskanan bir çocuk, anne babanın bilinçli ve olumlu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsan: Müthiş ve harika yaratıklarız 28 Ocak 2023 | 75 Okunma Alkolün azı da zararlı 21 Ocak 2023 | 109 Okunma Alkol zammına karşı çıkmak yanlış ve tehlikelidir 14 Ocak 2023 | 146 Okunma Türkiye büyük beladan kurtuldu! 07 Ocak 2023 | 325 Okunma Sayın Cumhurbaşkanımıza hücumlar 24 Aralık 2022 | 37 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar