YSK’nın kararı ve demokratik sabır

Yaklaşık üç çeyrek yüzyıllık demokrasi serüvenimiz pek çok kusur ve sorunla doludur. Demokrasimizin geçmişte sıkça askeri darbelerle sakatlanmış olması bu kusurların başında gelir...

Keza yargı yoluyla yapılan bazı tartışmalı müdahaleler de yakın tarihimizde demokrasinin zaman zaman tökezlemesine neden olmuştur.


YAKLAŞIK üç çeyrek yüzyıllık demokrasi serüvenimiz pek çok kusur ve sorunla doludur. Demokrasimizin geçmişte sıkça askeri darbelerle sakatlanmış olması bu kusurların başında gelir. Keza yargı yoluyla yapılan bazı tartışmalı müdahaleler de yakın tarihimizde demokrasinin zaman zaman tökezlemesine neden olmuştur.

Buna karşılık Türkiye’nin demokratik tecrübesinin bu gibi sorunlardan hiç etkilenmeyen, iftihar ettiğimiz kusursuz bir alanı vardı. Tek parti rejiminin 1946 seçiminde yol açtığı büyük şaibe hariç tutulursa, Türkiye’de seçimler 1950 sonrasında genel hatlarıyla düzgün bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyidil tartışması bize yargı hakkında ne anlatıyor? 22 Ocak 2020 | 2.861 Okunma Libya kriziyle birlikte yaşamaya hazır olalım 21 Ocak 2020 | 2.515 Okunma Hâkimler vicdanlarını yasanın önüne geçirebilir mi? 18 Ocak 2020 | 2.549 Okunma Hulusi Akar İdlib için ‘güvenli bölge’den söz ediyor 17 Ocak 2020 | 2.629 Okunma AB’nin yetersizliği Libya’da Türkiye ve Rusya’nın önünü açtı 16 Ocak 2020 | 3.111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar