YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle?

Dünkü yazımda değindiğim ‘Uluslararası Kriz Grubu’nun (International Crisis Group/ICG) Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu konu alan son raporu Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ üzerinde varılan mutabakattan tam bir hafta önce 31 Temmuz tarihinde yayımlandı.

Rapor, ‘güvenli bölge’ gibi bugünün ivedi konularına dönük önlemleri tartışmanın yanı sıra ‘Fırat’ın doğusu’ meselesinin bütününe getirdiği uzun vadeli bakış çerçevesinde bir dizi öneri ortaya atıyor.

Bunlar arasında Türkiye’nin PKK’dan kaynaklanan kaygılarına hak veren, bu kaygıların giderilmesi gereğini vurgulayan öneriler olduğu gibi, rapor Ankara’da memnuniyetsizlik yaratacak bazı unsurlar da içeriyor.

Bununla birlikte ICG’nin raporunun önemini şurada görüyorum. ICG, genelde dünyada büyüme eğilimi gösteren sıcak kriz noktalarına eğilen, çözüm önerileri sunan ve genelde tarafsızlığı ile temayüz eden bir uluslararası sivil toplum örgütü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriyeli mültecilerin dönüş kriterlerinde önemli bir ayrıntı 12 Kasım 2019 | 3.057 Okunma Kavala’nın tutukluluğunda üçüncü yıla girildi 02 Kasım 2019 | 2.503 Okunma Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir depreme doğru 01 Kasım 2019 | 3.673 Okunma ABD Kongresi’ndeki tablo çok rahatsız edici 31 Ekim 2019 | 3.012 Okunma Suriye Anayasa Komitesi’nin bugün toplanması iyi haber peki ne beklemeliyiz? 30 Ekim 2019 | 3.086 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar