YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle?

Dünkü yazımda değindiğim ‘Uluslararası Kriz Grubu’nun (International Crisis Group/ICG) Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu konu alan son raporu Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ üzerinde varılan mutabakattan tam bir hafta önce 31 Temmuz tarihinde yayımlandı.

Rapor, ‘güvenli bölge’ gibi bugünün ivedi konularına dönük önlemleri tartışmanın yanı sıra ‘Fırat’ın doğusu’ meselesinin bütününe getirdiği uzun vadeli bakış çerçevesinde bir dizi öneri ortaya atıyor.

Bunlar arasında Türkiye’nin PKK’dan kaynaklanan kaygılarına hak veren, bu kaygıların giderilmesi gereğini vurgulayan öneriler olduğu gibi, rapor Ankara’da memnuniyetsizlik yaratacak bazı unsurlar da içeriyor.

Bununla birlikte ICG’nin raporunun önemini şurada görüyorum. ICG, genelde dünyada büyüme eğilimi gösteren sıcak kriz noktalarına eğilen, çözüm önerileri sunan ve genelde tarafsızlığı ile temayüz eden bir uluslararası sivil toplum örgütü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya ile ilişkiler İdlib’de stres testinde 20 Ağustos 2019 | 2.448 Okunma Türkiye ile Rusya arasında İdlib’de karışık bir durum 17 Ağustos 2019 | 2.784 Okunma YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle? 16 Ağustos 2019 | 2.975 Okunma Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu? 15 Ağustos 2019 | 3.681 Okunma Sonbaharda Avrupa ile bir yumuşama olabilir mi? 14 Ağustos 2019 | 2.550 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar