Ya süper güçler Suriye’de anlaşırlarsa

“TEMAS edebileceğimiz noktalar bulmaya çalışmalı ve birçok uluslararası forumda daha yakın bir etkileşim içinde olmalıyız” dedikten sonra Rusya lideri Vladimir Putin, “Örneğin Suriye...” dedi ve...

“TEMAS edebileceğimiz noktalar bulmaya çalışmalı ve birçok uluslararası forumda daha yakın bir etkileşim içinde olmalıyız” dedikten sonra Rusya lideri Vladimir Putin, “Örneğin Suriye...” dedi ve ekledi:

Bu ülkede barış ve uzlaşının tesisi görevi, bunun vitrindeki ilk örneği olabilir.”

Sözlerini şöyle açtı Putin: “Rusya ve ABD, bu konuda proaktif bir şekilde hareket edip liderliği üstlenebilirler ve organize edeceğimiz bu etkileşimle insani krizin üstesinden gelinebilir, Suriyeli mültecilerinin evlerine dönüşü sağlanabilir.”

Söz sırası ABD Başkanı Donald Trump’a geldi. TrumpGeniş bir şekilde görüştüğümüz Suriye’deki kriz, karmaşık bir konu. Aramızdaki işbirliği yüz binlerce insanın hayatını kurtarma potansiyelini taşıyor” dedi.

Bu ifadeleri, Trump ve Putin’in geçen pazartesi günü Helsinki’de gerçekleştirdikleri zirveden sonra düzenledikleri basın toplantısındaki açıklamalarından aktarıyorum.

Kendi sözlerinden yola çıkarak, ABD ve Rusya liderlerinin önümüzdeki dönemde Suriye’de daha yakın bir şekilde çalışma konusunda bir ilke mutabakatına vardıklarını söyleyebiliriz.

*

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk-Rus-İran bildirisinin şifreleri 16 Şubat 2019 | 4.902 Okunma Soçi zirvesinin dökümü... Güvenli bölgede Türk-Rus yakınlaşması 15 Şubat 2019 | 5.298 Okunma Bugün bütün gözler Soçi zirvesinde 14 Şubat 2019 | 212 Okunma Türkiye-İran-Rusya - Dünyanın en nevi şahsına münhasır işbirliği formatı: Astana 13 Şubat 2019 | 3.803 Okunma Türkiye’den Uygur Türkleri konusunda Çin’e karşı açık tavır 12 Şubat 2019 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI