Washington’da hangisini ciddiye almalıyız? İyi polisi mi kötü polisi mi?

S-400’ler konusunda Türkiye’ye hak veren açıklamalarına, ABD’nin bu meseledeki günahlarını anlattığı teatral nutuklarına kulak verdiğinizde, kendisinin muhalif bir Amerikalı dış politika yorumcusu olduğunu zannedebilirsiniz.

Oysa o bir yorumcu değil, ABD Başkanı unvanıyla Beyaz Saray’da oturuyor.

Örneğin şöyle konuşuyor: “Türkiye savunması için Patriot füzeleri almak istedi. Obama yönetimi hiçbir koşulda satmadı. Bu uzun bir süre böyle devam etti. Rusya’dan füze alacakları ortaya çıkınca bu kez herkes telaş içinde Türkiye’ye ‘Tamam, Patriot’ları size satarız’ demeye başladı. Ama Türkiye zaten anlaşmayı imzalamış ve Ruslara bir yığın para ödemişti. Aslında buradan almalarına izin verilmediği için Rusya’dan aldılar.”

Türkiye’ye geçmişte Patriot satılmamış olmasını “ahmakça” diye niteliyor Başkan Trump. Gelinen noktada Türkiye karşısında sergilenen davranışı “adil bulmadığını” anlatıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk konvoyuna ateş açan uçağın kokpitinde kim vardı? 24 Ağustos 2019 | 2.728 Okunma Türkiye’yi İdlib’de bekleyen zor kararlar var 23 Ağustos 2019 | 5.379 Okunma Tarihten yaprakları çevirince 22 Ağustos 2019 | 2.499 Okunma AİHM içtihatları ışığında belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak... 21 Ağustos 2019 | 3.031 Okunma Rusya ile ilişkiler İdlib’de stres testinde 20 Ağustos 2019 | 2.467 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar