Washington’da hangisini ciddiye almalıyız? İyi polisi mi kötü polisi mi?

S-400’ler konusunda Türkiye’ye hak veren açıklamalarına, ABD’nin bu meseledeki günahlarını anlattığı teatral nutuklarına kulak verdiğinizde, kendisinin muhalif bir Amerikalı dış politika yorumcusu olduğunu zannedebilirsiniz.

Oysa o bir yorumcu değil, ABD Başkanı unvanıyla Beyaz Saray’da oturuyor.

Örneğin şöyle konuşuyor: “Türkiye savunması için Patriot füzeleri almak istedi. Obama yönetimi hiçbir koşulda satmadı. Bu uzun bir süre böyle devam etti. Rusya’dan füze alacakları ortaya çıkınca bu kez herkes telaş içinde Türkiye’ye ‘Tamam, Patriot’ları size satarız’ demeye başladı. Ama Türkiye zaten anlaşmayı imzalamış ve Ruslara bir yığın para ödemişti. Aslında buradan almalarına izin verilmediği için Rusya’dan aldılar.”

Türkiye’ye geçmişte Patriot satılmamış olmasını “ahmakça” diye niteliyor Başkan Trump. Gelinen noktada Türkiye karşısında sergilenen davranışı “adil bulmadığını” anlatıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Darbe davalarında kaç sanık mahkûm oldu kaçı beraat etti? 24 Ocak 2020 | 2.692 Okunma İyidil tartışması bize yargı hakkında ne anlatıyor? 22 Ocak 2020 | 2.866 Okunma Libya kriziyle birlikte yaşamaya hazır olalım 21 Ocak 2020 | 2.517 Okunma Hâkimler vicdanlarını yasanın önüne geçirebilir mi? 18 Ocak 2020 | 2.549 Okunma Hulusi Akar İdlib için ‘güvenli bölge’den söz ediyor 17 Ocak 2020 | 2.631 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar