Washington’da hangisini ciddiye almalıyız? İyi polisi mi kötü polisi mi?

S-400’ler konusunda Türkiye’ye hak veren açıklamalarına, ABD’nin bu meseledeki günahlarını anlattığı teatral nutuklarına kulak verdiğinizde, kendisinin muhalif bir Amerikalı dış politika yorumcusu olduğunu zannedebilirsiniz.

Oysa o bir yorumcu değil, ABD Başkanı unvanıyla Beyaz Saray’da oturuyor.

Örneğin şöyle konuşuyor: “Türkiye savunması için Patriot füzeleri almak istedi. Obama yönetimi hiçbir koşulda satmadı. Bu uzun bir süre böyle devam etti. Rusya’dan füze alacakları ortaya çıkınca bu kez herkes telaş içinde Türkiye’ye ‘Tamam, Patriot’ları size satarız’ demeye başladı. Ama Türkiye zaten anlaşmayı imzalamış ve Ruslara bir yığın para ödemişti. Aslında buradan almalarına izin verilmediği için Rusya’dan aldılar.”

Türkiye’ye geçmişte Patriot satılmamış olmasını “ahmakça” diye niteliyor Başkan Trump. Gelinen noktada Türkiye karşısında sergilenen davranışı “adil bulmadığını” anlatıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan Karabağ için Putin’e ikili mekanizma öneriyor 30 Ekim 2020 | 261 Okunma Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken Cumhuriyet’in gücüne inanmak 29 Ekim 2020 | 61 Okunma Türk-Rus ilişkileri bir kez daha stres testinde 28 Ekim 2020 | 252 Okunma İdlib’de kim kimi neden vuruyor? 27 Ekim 2020 | 896 Okunma Bekir Coşkun’a veda etmek 24 Ekim 2020 | 370 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar