Trump'ın kararı... Geçen yılki öyküyle benzeyen ve benzemeyen noktalar

Beyaz Saray’ın dün “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır planladığı harekâtı yakında başlatacağını” duyurduğu ve aynı zamanda ABD’nin Suriye’den çekileceği mesajını verdiği açıklaması ile Başkan Donald Trump’ın ünlü 18 Aralık 2018 tarihli “Suriye’den çıkıyoruz” açıklaması ilk bakışta büyük benzerlik taşıyor.

Ancak çok önemli farklar da var bu iki açıklama arasında.

Hatırlayalım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl aralık ayı başından itibaren Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda askeri harekata girişeceğini sıkça vurgulamış, harekâtın 'birkaç günde' başlayabileceğini belirtmiş ve bu ısrarlı beyanlarının yarattığı baskı Amerikan tarafında bir alarm havasına yol açmıştı. ABD’nin güvenlik ve dış politika bürokrasisi, Türkiye’yi durdurabilmek için son çare Trump’ı devreye sokmuştu. Oyun planı, Trump’ın Erdoğan’ı telefonda arayarak kendisini harekattan caydırmasıydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoğun bakımdaki hasta sayısı neden açıklanmıyor? 05 Ağustos 2020 | 241 Okunma COVID-19 ile mücadelede haziran başı rakamlarına döndük 25 Temmuz 2020 | 2.354 Okunma İstanbul Sözleşmesi kadınlar için hayati bir kazanım 24 Temmuz 2020 | 1.954 Okunma Nasıl sonuçlanacağını çok merak ettiğim bir dava 22 Temmuz 2020 | 2.142 Okunma Hangi faaliyet darbedir, hangisi değildir? 21 Temmuz 2020 | 2.599 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar