Suudi infaz ekibinin İstanbul planı böyle işledi

SUUDİ gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından hemen önce Suudi Arabistan’dan çoğu asker kökenli 15 kişilik bir heyetin İstanbul’a gelmesi ve hepsinin hadisenin ardından aynı gün...

SUUDİ gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasından hemen önce Suudi Arabistan’dan çoğu asker kökenli 15 kişilik bir heyetin İstanbul’a gelmesi ve hepsinin hadisenin ardından aynı gün süratle İstanbul’u terk etmiş olması, Riyad’daki rejimin bu krizdeki sorumluluğu ile ilgili en önemli delillerden birini oluşturuyor.

Tümüyle açık kaynaklardan yararlanarak, bu heyetin gruplar halinde İstanbul’a intikali, çoğunun kentte 24 saatten de kısa bir zaman içindeki hareketleri ve yine gruplar halinde çıkış yapmalarıyla ilgili bilgileri yan yana getirdiğimizde karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor. Bu tablo oldukça detaylı çalışılmış bir plana işaret ediyor.

Suudilerin İstanbul’a giriş ve çıkışları konusunda Sabah gazetesinde Abdurrahman Şimşek ve Nazif Karaman’ın 10 Ekim tarihli ortak haberindeki bilgileri kaynak alıyorum. Bu haber havaalanında tutulan giriş ve çıkış kayıtlarını kesinlik içinde veriyor. İstanbul’daki otele ve konsolosluğa giriş-çıkışlar konusunda yine 10 Ekim’de bu kez Akşam gazetesinde yayımlanan ve güvenlik kamerası kayıtlarıyla desteklenen haberden yararlanıyorum. Ve nihayet, iki özel uçağın iniş-kalkışları ve havadaki hareketleri konusunda Washington Post gazetesinde 9 Ekim’de çıkan haberi esas alıyorum. Gazete, bu bilgileri dünyadaki bütün uçuşları anlık gösteren ‘AirNavRadarBox’ isimli siteden aldığını belirtiyor.

İKİ PARTİ GELDİLER, 6 KİŞİ TARİFELİ SEFERLE...

Önce şu saptamayı yapalım: Toplam 15 kişilik Suudi ekibi üç ayrı partide İstanbul’a intikal ediyor. Bunlardan 6 kişi tarifeli uçakla ve iki ayrı grup olarak Atatürk Havalimanı’na geliyor. İlk grup hadiseden bir gün önce 1 Ekim Pazartesi günü giriş yapıyor. Bu 3 kişinin pasaport kontrolünden geçiş saatleri şöyle: 16.12, 16.13, 16.29. İkinci grup ise 2 Ekim Salı günü sabahın ilk saatlerinde varıyor. Bu gruptakilerin pasaport kontrolündeki sistemde girişleri şöyle görünüyor: 01.43, 01.44, 01.45. Her iki grubun da Suudi Arabistan’dan geldikleri anlaşılıyor. Tarifeli seferle gelen altı kişi İstanbul Levent’te Suudi Başkonsolosluğu’na 2.5 kilometre uzaklıktaki Wyndham Grand Otel’e yerleşiyor.

 9 KİŞİ ÖZEL UÇAKLA

Toplam 9 kişiden oluşan ikinci ekip ise HZ SK1 kuyruk numaralı Gulfstream tipi bir özel uçakla 2 Ekim sabaha karşı saat 03.15 sularında Atatürk Havalimanı’na iniyor. Uçak, E terminaline, yani Genel Havacılık denilen bölüme park ediyor. Bu ekiptekilerin pasaport kontrol sistemine girişleri 03.38 ile 03.41 arasında tamamlanmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan ve Bahçeli’nin 31 Mart sonrası söylemleri 24 Nisan 2019 | 2.712 Okunma Çubuk’taki evde mahsur kalan Türk demokrasisiydi 23 Nisan 2019 | 1.993 Okunma Sandığa gitmeyen şehirli ne mesaj verdi? 20 Nisan 2019 | 1.796 Okunma İstanbul seçiminin gerisindeki dinamikler 19 Nisan 2019 | 2.039 Okunma İmamoğlu’nun başkanlığı normalleşmenin önünü açmalı 18 Nisan 2019 | 2.098 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar