Suriye’de ABD’ye karşı Türk-Rus ittifakı

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçen cuma akşamı yaptığı açıklama, ‘Fırat’ın doğusu’ ve buradaki ABD-YPG işbirliği meselesinin, ABD ile Rusya arasında küresel...

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçen cuma akşamı yaptığı açıklama, ‘Fırat’ın doğusu’ ve buradaki ABD-YPG işbirliği meselesinin, ABD ile Rusya arasında küresel ölçekteki rekabete de yansıyan ciddi bir çekişme konusu haline geldiğini gösteriyor.

Lavrov aynen şunları söylüyor:

“Suriye’nin toprak bütünlüğüne dönük ana tehdit, ülkenin doğusundaki bölgelerden, ABD’nin doğrudan kontrolü altında bağımsız özerk yapıların fiilen kurulmakta olduğu Fırat’ın doğusundan gelmektedir.”

Rusya Dışişleri Bakanı, “Bu yasadışı faaliyetlere son verilmesi için ısrarlı olacağız. Bunu ifade etmeye devam ediyoruz; hem doğrudan Amerikalılara, hem de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde söylüyoruz” diye ekliyor.

*

Lavrov’un sözlerinde, ABD’nin Fırat’ın doğusunda PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG ile yürütmekte olduğu askeri işbirliğinden Rusya’nın duyduğu rahatsızlığın boyutlarını görmek mümkün.

Rusya bu çıkışla, ABD’nin PYD/YPG ile işbirliğini Suriye’deki DEAŞ hedeflerine karşı mücadeleyle sınırlı bir çaba olarak görmediğini ortaya koyuyor. Kremlin, bu işbirliğinin arkasında, DEAŞ’ın çok ötesine geçen, ABD’nin kendi nüfuzu altında bağımsız bir Kürt yapılanmasını Fırat’ın doğusundaki geniş coğrafyaya yerleştirme niyeti gördüğünü vurguluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birinci haftasında harekâtın 10 sonucu 17 Ekim 2019 | 3.863 Okunma Silahlı muhalefetin sahada kontrolünde azami dikkat şart 16 Ekim 2019 | 3.674 Okunma Fırat’ın doğusunda 2012 sonrasındaki denklem altüst oldu 15 Ekim 2019 | 3.797 Okunma Türkiye’nin harekâtı uluslararası politikanın en önemli konusu 11 Ekim 2019 | 3.270 Okunma Başkan Trump’ın yakışıksız üslubu ile yaşamayı öğrenmek 10 Ekim 2019 | 2.327 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar