Silahlı muhalefetin sahada kontrolünde azami dikkat şart

Barış Pınarı harekâtına katılan Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarının geçen hafta sonunda yakaladıkları bir YPG militanını yerde yattığı sırada infaz ettiklerini gösteren görüntüler beni Zeytin Dalı harekâtından sonra kaleme aldığım “ÖSO’nun Kontrolü Meselesi” (3 Nisan 2018) başlıklı yazıya geri götürdü.

Neydi ÖSO’nun kontrolü meselesi? Hatırlanacaktır, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte 2018’in ilk aylarında Afrin’de gerçekleştirdiği bu harekâtın son aşamasında ÖSO mensuplarının karıştıkları bazı yağmalama görüntüleri büyük bir rahatsızlığa yol açmıştı.

Bu görüntülerin yol açtığı tepkilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti milletvekillerine “İddialar üzerine inisiyatif alıyoruz. Bizdeki gibi orada da fetvacılar ortaya çıkmış. Savaş ganimetlerinin helal olduğu gibi bir fetva verilmiş. Böyle şey olmaz. Komutanı görevlendirdim, gereği yapılacak” şeklinde bir açıklama yaptığı da basına yansımıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gidişat çok tehlikeli: Kritik göstergeler iki haftada ikiye katlandı 01 Aralık 2020 | 679 Okunma Türk gemisine baskın düzenleyenlerin hedefi neydi? 28 Kasım 2020 | 1.190 Okunma AB’nin gemi baskınındaki tutumu çelişkilerle dolu 27 Kasım 2020 | 1.147 Okunma Akdeniz’in ortasında Türk kargo gemisine AB baskını 26 Kasım 2020 | 808 Okunma Dünya Sağlık Örgütü vakalar konusunda Türkiye’den ne bekliyor? 25 Kasım 2020 | 554 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar