Savunma Bakanı Güler F-35’lere olumsuz bakıyor, ancak...

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Savunma Bakanı Güler F-35’lere olumsuz bakıyor, ancak...' başlıklı yazısını kaleme aldı.

ASLINDA ilk bakışta bir kez daha malumun ilamı oldu Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in geçenlerde TBMM Bütçe Plan Komisyonu’nda ABD’den F-35 savaş uçakları alımı konusunda yaptığı eleştirel çıkış.

Güler’in bu açıklamasında teknik sorunları nedeniyle bu uçaklara dönük ifade ettiği olumsuz bakışı hesaba kattığımızda, Ankara’nın son yıllarda ABD ile ilişkilerini ciddi bir şekilde sıkıntıya sokan F-35 seçeneğinden bir hayli uzaklaşmış olduğunu teslim etmemiz gerekiyor.

Gelgelelim, satır aralarına baktığımızda, Güler’in bütün olumsuz bakışına karşılık Ankara’da bu seçeneğe kapının tümden kapatılmadığı da anlaşılıyor.

Durumu tam olarak gösterebilmek için önce komisyon toplantısının tutanaklarına yönelmemiz gerekecek.

*

Öncelikle belirtelim, Güler, komisyon toplantısında milletvekillerinin F-35 savaş uçaklarına ilişkin sorularına verdiği yanıtlarda son derece şüpheci bir bakış yansıtıyor.

Örneğin, önce “Bu F-35 konusu hakikaten Türkiye’de bizim oturup düşünmemiz gereken bir konu” diyor. Ardından, ABD ve İsrail’de F-35’lerle ilgili yaşanan bazı teknik problemleri hatırlatıyor:

“Şu anda Amerika’da dahi F-35’lerin çoğunun uçuşu kesilmiş durumda. İsrail, F-35’lerini uçuramıyor ve bu konuda da sürekli olarak açıkça Amerika’ya saldırıyor. Avrupa’daki birçok ülkede de anlaşılmayan, onların çözemediği aksaklıklar var.”

Peki teknolojideki en ileri aşamayı temsil eden “Beşinci Nesil” kategorisinde olmasına karşılık, F-35’lerle ilgili sorunlar nereden kaynaklanıyor?

Bu konudaki sorular karşısında, “Onu kendileri de anlayamıyorlar. Çünkü İsrail çok büyük baskı yapıyor. Amerika’da da büyük sorun var şu anda. Hatta ve hatta ‘Başka bir uçağa geçelim mi’ diye şu anda Amerika’da başka bir tartışma var. ‘Yeni bir uçak mı yapalım F-35’in yerine’ diyorlar” şeklinde konuşuyor Yaşar Güler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Muharip Uçak KAAN gökyüzünde hangi duvarı geçti? 29 Şubat 2024 | 1.719 Okunma ABD ambargosundan Ankara semalarında uçan KAAN’a giden uzun ve meşakkatli yol 28 Şubat 2024 | 705 Okunma Selçuk Demirel’in kesilen kiraz ağacı ve kaybettiğimiz gezegenimiz 24 Şubat 2024 | 89 Okunma İkinci yıldönümünde Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin muhasebesi 23 Şubat 2024 | 220 Okunma Erzincan’daki kazadan bireysel başvuruya uzanan çizgi 22 Şubat 2024 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar