Sandıktan çıkan sonuç AK Parti açısından ne anlama geliyor?

DÜNKÜ yazımız ittifak sisteminin işlemeye başlaması nedeniyle artık yerel seçimlerde partilerin tek başına sahip oldukları toplumsal desteği ölçebilmenin güçlüğünü konu alıyordu.

Güçlük şuradan kaynaklanıyor. Özellikle belediye meclisi seçimlerinde ittifak kuran partilerin işbirliği yaptıkları yerlerde ortak liste çıkartmaları her bir partinin gücünün tekil olarak okunabilmesini önlüyor. Çünkü, A partisinin listesine çıkan oylarda B partisinin seçmenlerinin oyları da bulunduğu gibi bunun tersi durumlar da geçerli oluyor.

Böyle olmakla birlikte ittifak kuran partilerin toplam oylarını daha önceki seçimlerde aldıkları toplam oy oranlarıyla karşılaştırarak genel yönelişi okumaya çalışmak bize anlamlı veriler sunabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeşiller Partisi’nin yargıdaki büyük kazanımı 01 Ekim 2022 | 49 Okunma Artık adını koyalım: Türkiye ile ABD, Suriye’de (dolaylı) çatışan iki ülkedir... 30 Eylül 2022 | 1.127 Okunma İtalya ile ilişkileri Giorgia Meloni ile nasıl bir gelecek bekliyor? 29 Eylül 2022 | 188 Okunma Erdoğan’ın BM’de ‘KKTC’yi tanıyın’ çağrısı ve 2004’teki Annan planı referandumu... 28 Eylül 2022 | 262 Okunma Kalbimiz özgürlük isteyen İranlı kadınlar için atıyor 27 Eylül 2022 | 58 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar