Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk dört ayının muhasebesi

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (24.06.2022)''Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk dört ayının muhasebesi'' başlıklı yazısı.

Bugün 24 Haziran. Bundan tam dört ay önce 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali başladı. Üzerinde yaşadığımız dünya, parçası olduğumuz Avrupa coğrafyası 24 Şubat’tan çok farklı bugün.

Geçen dört ayın bir muhasebesine girişirken ilk adım olarak işgalin insani boyutuyla yola çıkmalıyız. Önce yerinden olanlar...

Birleşmiş Milletler’in 15 Haziran tarihli resmi rakamlarına göre, işgal sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan 5 milyon Ukraynalı bugün muhtelif Avrupa ülkelerinde sığınmacı olarak dağılmış durumda. Bu toplamın yaklaşık yarısı, savaş ve mülteci olarak yaşama gerçeğiyle küçük yaşta tanışan çocuklardır.

Yerlerinden olup ülke içinde farklı bir noktaya göç etmek durumunda kalan Ukraynalıların sayısı ise 7.1 milyon olarak hesaplanıyor. BM, yardıma ihtiyaç duyan insan sayısını 15.7 milyon eşiğinde gösteriyor.

Ayrıca, ülkenin doğu bölgesinde halen sürmekte olan savaş nedeniyle bombardıman altında evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Rusların kuşatması altındaki kasaba ve şehirlerden insani koridorlar açılarak sivillerin kurtarılması hedefleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden-Erdoğan görüşmesi: İlişkide bir yıl önce bir yıl sonra... 02 Temmuz 2022 | 492 Okunma Madrid Zirvesi öncesinde NATO’da yaşanan krizi tersinden okuduğumuzda 01 Temmuz 2022 | 406 Okunma Mutabakatın içerik analizi: Metne geçen beyanlar önemli ama uygulama da önemli olacak 30 Haziran 2022 | 214 Okunma Suriye’de yanı başımızda olanlara bakınca... 29 Haziran 2022 | 564 Okunma Tartışılacak bir AYM kararı... Milli güvenlik mi basın özgürlüğü mü? 28 Haziran 2022 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar