Rusya Tel Rifat’ta Türkiye’yi duymazdan mı geliyor

TÜRKİYE’nin bu yılın başında Afrin’de gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı’ harekâtında parantez tam olarak kapanmadı mı?Türkiye ile Rusya’nın Tel Rifat konusunda yürüttükleri...

TÜRKİYE’nin bu yılın başında Afrin’de gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı’ harekâtında parantez tam olarak kapanmadı mı?

Türkiye ile Rusya’nın Tel Rifat konusunda yürüttükleri müzakerelerde henüz bir mutabakata varamadıklarına bakılırsa kapanmış değil.

Dünkü yazımızda konu ettiğimiz Tel Rifat, Afrin’in doğu sınırında, Kilis ile Halep arasındaki karayolunun üstünde, savaş başlamadan önce 20 bin dolayında Sünni nüfusun yaşadığı küçük bir şehir. Bulunduğu yer, Türkiye’nin Halep’e bağlantısı açısından stratejik bir konum kazandırıyor Tel Rifat’a.

Önemli bir diğer nokta, bu şehrin Menbiç ile birlikte, TSK’nın kontrolündeki Afrin ve ona bitişik Fırat Kalkanı bölgesinde PYD/YPG’nin hâlâ varlığını sürdürdüğü son iki bölgeden biri olarak kalmış olması. Menbiç’teki YPG varlığı konusunda ABD ile bir mutabakata varılmış olsa da, Tel Rifat konusunda Rusya ile henüz ortak bir anlayışa gelinebilmiş değil.

Tel Rifat’ın kontrol altına alınması, Afrin harekâtının nihai hedeflerden biri olarak açıklandığı için, burada ucu açık bir durum söz konusu.

***

Bu kentin öyküsü Suriye’de 2011 yılında iç savaşın başlamasının ardından, ertesi yıl muhalif grupların kontrolüne geçmesiyle başladı. 2013 sonuna doğru bu kez IŞİD Tel Rifat’a hâkim oldu, ancak bir süre sonra Suriye muhalefeti içindeki Fetih Tugayları IŞİD’i şehirden çıkardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Satır aralarıyla Türk-ABD mutabakatının şifreleri 19 Ekim 2019 | 3.144 Okunma Trump’la muhatap olmanın dayanılmaz güçlüğü 18 Ekim 2019 | 6.685 Okunma Birinci haftasında harekâtın 10 sonucu 17 Ekim 2019 | 4.095 Okunma Silahlı muhalefetin sahada kontrolünde azami dikkat şart 16 Ekim 2019 | 3.680 Okunma Fırat’ın doğusunda 2012 sonrasındaki denklem altüst oldu 15 Ekim 2019 | 3.802 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar