Pompeo’nun Patrikhane ziyareti ABD ile ilişkilerde hasarı arttırdı

Türkiye’ye gelen Batılı devlet adamlarının birçoğunun İstanbul’da Fener Patriği’ni ziyaret etmeleri artık alışılagelmiş bir gelenek olmakla birlikte, Pompeo’nun teması her bakımdan farklıdır.

“Bu cami çok değerlidir. Mimar Sinan’ın mimari dehasını göreceli olarak küçük bir fiziki mekânda ortaya koymasının muhteşem bir örneğidir. Ayrıca, camideki İznik çinilerinin devam eden restorasyon süreci de hayranlık uyandırıyor. İznik’ten gelen ustalar 16’ncı yüzyılın çinilerinin tarzını ve kalitesini aynen yaratıyorlar.”

Bu ifadeleri Mimar Sinan üzerine bir sanat tarihi seminerinden değil, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisinin geçen pazartesi günü Bakan Michael Pompeo’nun İstanbul’a yapacağı geziye ilişkin basına verdiği resmi brifingden alıntılıyoruz.

ABD’li yetkilinin sözleri, Pompeo’nun önceki günkü İstanbul ziyareti sırasında neden Tahtakale’deki Rüstem Paşa Camisi’ni programına dahil ettiği konusundaki bir soruya yanıt olarak geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Marmara Bölgesi’ndeki korkutucu çevre kâbusu 22 Temmuz 2021 | 44 Okunma Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntüleri ne anlatıyor? 21 Temmuz 2021 | 778 Okunma 15 Temmuz’un beşinci yıldönümünde bir ayrışma tablosu 20 Temmuz 2021 | 571 Okunma ABD, 15 Temmuz ve ucu açık bir tartışma 19 Temmuz 2021 | 143 Okunma Bir darbe davasında adaletin gecikmesi 17 Temmuz 2021 | 209 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar