Mısır ile ilişkilerde geçen dokuz yılın muhasebesi

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (23.11.2022)'' Mısır ile ilişkilerde geçen dokuz yılın muhasebesi'' başlıklı yazısı.

Son zamanlarda zihnimi meşgul eden sorulardan biri, gelecekte bu dönemin dış politikasını yazacak olan tarihçilerin, özellikle geçen on yıl içinde izlenen Ortadoğu politikası hakkında nasıl bir hüküm verecekleridir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen pazar günü Dünya Kupası’nın açılışına katılmak üzere gittiği Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile samimi bir pozda el sıkıştığı fotoğrafın, muhtemelen bütün bir dönemi anlatmak bakımından önemli bir sembol olarak referans alınacağına şüphe yoktur.

Erdoğan ile Sisi arasındaki tokalaşma, tarihçileri bir tarafa bırakalım, bugünden Türkiye’nin Mısır politikasının 2013 sonrasındaki döneminin ciddi bir şekilde sorgulanmasını, tartışılmasını beraberinde getirmiştir.

Hatırlayalım... Sisi, bundan dokuz yıl önce ülkenin genelkurmay başkanıyken seçilmiş cumhurbaşkanı, Müslüman Kardeşler hareketinin liderlerinden Muhammed Mursi’yi darbeyle devirdiğinde, uluslararası alanda kendisini en yüksek sesle eleştiren lider olarak karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bulmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alevilerle ilgili son düzenlemeler (3) | AİHM’nin son adımları yeterli bulması şansı var mı? 26 Kasım 2022 | 90 Okunma Alevilerle ilgili düzenlemeler (2) | AK Parti iktidarının Alevi meselesindeki mesaisinin 20 yıllık seyri 25 Kasım 2022 | 147 Okunma Alevilerle ilgili düzenlemeler ne getiriyor (1) 24 Kasım 2022 | 178 Okunma Mısır ile ilişkilerde geçen dokuz yılın muhasebesi 23 Kasım 2022 | 234 Okunma Kuzey Suriye’ye düzenlenen hava harekâtının şifreleri 22 Kasım 2022 | 1.197 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar