Libya ile anlaşmaya nasıl bakmalıyız

Türkiye ile Libya’da BM’nin meşru hükümet olarak tanıdığı ‘Ulusal Mutabakat Hükümeti’ arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlanmasına ilişkin bir mutabakat muhtırasının imzalanması uluslararası politikada son zamanların en çok dikkat çeken hadiselerinden biri oldu.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi (KRY) anlaşmaya sert tepki gösterirken, Avrupa Birliği de eleştiri dalgasına katıldı. Yunanistan’ın tepkisi Libya’nın Atina’daki büyükelçisinden dün ülkeyi terk etmesinin istenmesine kadar vardı.

Öyle anlaşılıyor ki, önümüzdeki günlerde bu anlaşmadan daha çok söz edeceğiz. Libya anlaşmasının tetiklediği süreçler muhtemelen gerilimli bir hareketliliğin yaşanmasına, Akdeniz’de suların ısınmasına yol açacak.

Peki Türkiye neden bu adımı attı? Bu anlaşma Türkiye ve Akdeniz açısından ne anlama geliyor?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Darbe davalarında kaç sanık mahkûm oldu kaçı beraat etti? 24 Ocak 2020 | 2.791 Okunma İyidil tartışması bize yargı hakkında ne anlatıyor? 22 Ocak 2020 | 2.870 Okunma Libya kriziyle birlikte yaşamaya hazır olalım 21 Ocak 2020 | 2.517 Okunma Hâkimler vicdanlarını yasanın önüne geçirebilir mi? 18 Ocak 2020 | 2.549 Okunma Hulusi Akar İdlib için ‘güvenli bölge’den söz ediyor 17 Ocak 2020 | 2.631 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar