Libya ile anlaşmaların artıları, eksileri

Geçen ay sonunda Libya ile ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına’ ilişkin anlaşma ile aynı zamanda imzalanan ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’, Türkiye’nin son dönemde uluslararası ilişkiler alanında attığı en riskli adımlardan birini oluşturuyor.

En başta vurgulamamız gereken bir nokta, deniz sınırlarına ilişkin anlaşmanın Türk kamuoyunda önemli ölçüde bir konsensus yaratmasına karşılık, bu ölçekte bir konsensusun askeri işbirliği anlaşmasında ortaya çıkmamış olmasıdır.

Hatırlanacaktır, birinci anlaşmanın TBMM’den geçişinde ciddi bir güçlükle karşılaşılmamış, anlaşma geçen 5 Aralık tarihinde TBMM Genel Kurulu’dan HDP dışında grubu olan dört partinin de ‘kabul’ oylarıyla geçmişti. (293 lehte, 13 ret) Bu anlaşmaya getirilen eleştirilerin büyük bir bölümü, daha çok bu hamlenin gecikmiş olduğu görüşü üzerinde yoğunlaşmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk gemisine baskın düzenleyenlerin hedefi neydi? 28 Kasım 2020 | 1.190 Okunma AB’nin gemi baskınındaki tutumu çelişkilerle dolu 27 Kasım 2020 | 1.146 Okunma Akdeniz’in ortasında Türk kargo gemisine AB baskını 26 Kasım 2020 | 807 Okunma Dünya Sağlık Örgütü vakalar konusunda Türkiye’den ne bekliyor? 25 Kasım 2020 | 552 Okunma ‘Vaka’dan ‘hasta’ açıklamaya ne zaman geçildi? 24 Kasım 2020 | 619 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar