Kaftancıoğlu dosyasında son söz Anayasa Mahkemesi’nde

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (18.05.2022)''Kaftancıoğlu dosyasında son söz Anayasa Mahkemesi’nde'' başlıklı yazısı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği, kendisinin milletvekili seçilmesinin önünü kapatan, hakkındaki mahkûmiyetleri kısmen bozan, kısmen onayan karar, yargı-siyaset ilişkisi alanında son zamanların en çok yankılanan, tepki ve tartışma yaratan konusunu oluşturuyor.

Bundan sonraki aşamada tamamlanması gereken bir hukuki sürecin sonucu beklenecek. Bu süreçte Kaftancıoğlu dosyası, devleti aşağılama suçu, Cumhurbaşkanlığı makamına dönük eleştirilerin ifade özgürlüğü içindeki sınırları ve yargı bağımsızlığı gibi başlıklarda canlı bir tartışmayı Türkiye’nin gündeminde tutmaya devam edecek.

TWEET MESAJLARI ÜZERİNDEN AÇILAN DAVA

Kararın içeriğine geçmeden önce genel bir tespitin altını çizmek gerekiyor. Bu dosyanın önemi, ülkenin ana muhalefet partisinin önde gelen bir şahsiyeti hakkında 2013 ve 2014 yıllarına doğru geriye dönük olarak yapılan bir sosyal medya taramasıyla tespit edilen deliller üzerinden açılan bir soruşturmaya dayanmasıdır.

Dava dosyasını incelediğimizde karşımızda şöyle bir kronoloji buluyoruz. Kaftancıoğlu 13 Ocak 2018 tarihinde CHP İstanbul İl Başkanı seçilmiş, ertesi günü yani 14 Ocak 2018 tarihinde kendisi hakkında geçmişte attığı bir dizi tweet mesajı nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır.

Kendisi hakkındaki iddianame 22 Mayıs 2019 tarihini taşıyor. Bu tarih, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimin ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin sonrasına denk geliyor. İstanbul’daki seçim 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenmiş, CHP adayı Ekrem İmamoğlu bu kez ilk seçime kıyasla çok daha büyük bir farkla kazanmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden-Erdoğan görüşmesi: İlişkide bir yıl önce bir yıl sonra... 02 Temmuz 2022 | 525 Okunma Madrid Zirvesi öncesinde NATO’da yaşanan krizi tersinden okuduğumuzda 01 Temmuz 2022 | 406 Okunma Mutabakatın içerik analizi: Metne geçen beyanlar önemli ama uygulama da önemli olacak 30 Haziran 2022 | 214 Okunma Suriye’de yanı başımızda olanlara bakınca... 29 Haziran 2022 | 564 Okunma Tartışılacak bir AYM kararı... Milli güvenlik mi basın özgürlüğü mü? 28 Haziran 2022 | 260 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar