İsrail doğalgazı Türkiye’nin ekonomik bölgesinden nasıl geçecek?

TÜRKİYE’nin geçen ay Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmanın tetiklediği tartışmalar, Doğu Akdeniz’deki petrol ve özellikle de doğalgaz kaynaklarının içinde bulunduğumuz yüzyılda bölge jeopolitiğinde taşıdığı yaşamsal önemin anlaşılması açısından göz açıcı bir etki yapıyor.

Aslında bu tartışmalar 2000’li yılların hemen başlarında Doğu Akdeniz’de kayda değer ölçekte hidrokarbon rezervlerinin tespit edilmesiyle birlikte çok önceden başlamıştı. Yapılan tespitler, bu kaynakların çıkartılması, paylaşımı ve dünya pazarına sevki üzerinde çok sayıda aktörün doğrudan dahil olduğu büyük bir çekişmeyi de beraberinde getirdi.

Buradaki çekişmeyi anlayabilmek için Doğu Akdeniz’de bugün itibarıyla şekillenmiş olan ittifaklara kısaca göz atmamız gerekiyor. Bu çerçevede öncelikle birbirine paralel yürüyen iki ittifak mekanizmasına odaklanalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın 24 Nisan açıklaması karşısında AİHM’yi sahiplenmek... 07 Mayıs 2021 | 102 Okunma Amerikalılar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda nükleer bombalar İçin neden önlem aldı? 06 Mayıs 2021 | 474 Okunma Biden İncirlik’teki nükleer başlıklar için ne demişti, ne yapabilir? 05 Mayıs 2021 | 552 Okunma İncirlik tartışılırken bu üsteki nükleer denklemi hatırlamak 04 Mayıs 2021 | 728 Okunma Erdoğan ile Biden yeni bir dönemin kapılarını aralayabilirler mi? 01 Mayıs 2021 | 354 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar