İlçe seçim kurulu başkanı siz olsaydınız ne yapardınız?

Aşağıdaki alıntıyı Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal kararını dayandırdığı gerekçesinin 55’inci sayfasından aktarıyorum...

Bu alıntı Fatih 1. İlçe Seçim Kurulu’nun, YSK’nın sandık kurullarına kamu görevlisi olmayan başkan ve üyelerin atandığına ilişkin iddialarla ilgili yazısına gönderdiği yanıtta yer alıyor. Yazışmanın içeriğini ‘birinci çoğul şahıs’ üzerinden aktarırsak, diyor ki Fatih İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı:

1- İlçemizde üç seçim kurulu görev yapıyor. Toplam 843 sandık var.

2- Mülki idare amiri (Fatih Kaymakamı) ve diğer kamu kurumlarından gelen kamu görevlilerini kapsayan liste Fatih ilçesindeki toplam sandık sayısını karşılamadı.

3- Mülki idare amirliğince gönderilen listedeki isimlerin birçoğu Fatih ilçesi ya da il sınırları dışında ikamet etmekteydi.

4- Ayrıca, sandık kurulu başkanı ya da üyesi olarak atanan kamu görevlileri yoğun bir şekilde mazeret bildirdikleri için sandık kurulları oluşturulamayacaktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD-YPG petrol anlaşması Suriye’de Türkiye-Rusya-İran hattını güçlendiriyor 12 Ağustos 2020 | 2.776 Okunma ABD, PKK uzantısı ile Suriye’de petrol anlaşması yapınca... 11 Ağustos 2020 | 2.716 Okunma Basketbol koçluğundan gazeteciliğe uzanan bir yaşam öyküsü 08 Ağustos 2020 | 139 Okunma Libya’da sıcak çatışma ihtimali şimdilik gerilerken 07 Ağustos 2020 | 517 Okunma COVID-19 vakalarında resmi rakamlar örtüşmeyince 06 Ağustos 2020 | 859 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar