İdlib’in güneyine giden Türk tankları hangi mesajı veriyor?

İDLİB’de yaşanmakta olan krizin çarpıcı bir yönü, pek çok şeyin açıkta cereyan etmesi, tarafların sahada yaptıkları askeri hamlelerin bir bölümünün sosyal medya ve web siteleri üzerinden...

İDLİB’de yaşanmakta olan krizin çarpıcı bir yönü, pek çok şeyin açıkta cereyan etmesi, tarafların sahada yaptıkları askeri hamlelerin bir bölümünün sosyal medya ve web siteleri üzerinden neredeyse anlık bir şekilde izlenebilmesidir.

Örneğin, önceki gün bu mecralarda paylaşılan bazı video görüntülerinde, bütün dünyanın projektörlerini üzerine çevirdiği İdlib’in güneyindeki Marek yakınlarında  bir Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyunun ana yoldan geçişini izleyebilmek mümkündü.

Zırhlı araçların yanı sıra taşıyıcıların üzerinde nakledilen tanklar, bu geçişi izleyen, cep telefonlarına kaydeden herkese ve tabii oradan da İdlib denklemiyle ilgili bütün aktörlere bir mesaj gönderiyordu.

Marek, Türkiye’nin Hatay sınırındaki Cilvegöz kapısına kuş uçuşu 98 kilometre mesafededir. Kasabanın hemen bitişiğinde, Türkiye’nin Astana mutabakatı çerçevesinde İdlib’deki çatışmasızlık bölgesini denetlemek üzere kurduğu 12 askeri gözlem noktası arasında yer alan 9 numaralı üs bulunmaktadır.

*

Konvoyun geçişi, kısa bir süre sonra uluslararası ajanslar tarafından Türkiye’nin İdlib’deki askeri pozisyonlarını güçlendirdiği vurgusuyla duyurulmuştur.

Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığını güçlendirmeyi amaçlayan bu adımların, İdlib çatışmasızlık bölgesindeki askeri gözlem noktalarına dönük olarak yaklaşık bir haftadır düzenli bir şekilde sürdüğünü belirtelim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
12 Eylül’ün utanç sicilini tutan gazeteciye veda ederken 19 Eylül 2020 | 370 Okunma COVID-19’la mücadelede büyüyen tehdide dikkat 18 Eylül 2020 | 404 Okunma Mali’deki darbe ve Türkiye’nin tutumu 17 Eylül 2020 | 1.206 Okunma Tam 40 yıl sonra 12 Eylül’e bakmak 16 Eylül 2020 | 194 Okunma Doğu Akdeniz’de tehlikeli tırmanış 28 Ağustos 2020 | 2.597 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar