İdlib mutabakatında yaşanan sıkıntı ne?

Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de silahsızlandırma bölgesi kurulmasına ilişkin Soçi Mutabakatı’na 17 Eylül tarihinde imza atmalarından bu yana iki buçuk ayı aşkın bir süre geçti. Bu...

Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de silahsızlandırma bölgesi kurulmasına ilişkin Soçi Mutabakatı’na 17 Eylül tarihinde imza atmalarından bu yana iki buçuk ayı aşkın bir süre geçti.

Bu mutabakat, İdlib’i büyük bir insani felaketin eşiğinden döndürdüğü için uluslararası camiaya derin bir nefes aldırdı. Buna karşılık, son haftalarda Soçi Mutabakatı’nın uygulanmasıyla ilgili bazı ciddi sıkıntıların patlak verdiği gerçeği artık gizlenemeyecek bir hale gelmiş bulunuyor.

Sıkıntılı durumu sahadan gelen bütün haberlerden, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı ateşkes rejimi ihlallerine ilişkin günlük bildirimlerden, Türk yetkililerin ve daha çok da Rus yetkililerin muhtelif açıklamalardan anlayabilmek mümkün.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın 24 Nisan açıklaması karşısında AİHM’yi sahiplenmek... 07 Mayıs 2021 | 102 Okunma Amerikalılar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda nükleer bombalar İçin neden önlem aldı? 06 Mayıs 2021 | 474 Okunma Biden İncirlik’teki nükleer başlıklar için ne demişti, ne yapabilir? 05 Mayıs 2021 | 552 Okunma İncirlik tartışılırken bu üsteki nükleer denklemi hatırlamak 04 Mayıs 2021 | 728 Okunma Erdoğan ile Biden yeni bir dönemin kapılarını aralayabilirler mi? 01 Mayıs 2021 | 354 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar