İdlib mutabakatında yaşanan sıkıntı ne?

Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de silahsızlandırma bölgesi kurulmasına ilişkin Soçi Mutabakatı’na 17 Eylül tarihinde imza atmalarından bu yana iki buçuk ayı aşkın bir süre geçti. Bu...

Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de silahsızlandırma bölgesi kurulmasına ilişkin Soçi Mutabakatı’na 17 Eylül tarihinde imza atmalarından bu yana iki buçuk ayı aşkın bir süre geçti.

Bu mutabakat, İdlib’i büyük bir insani felaketin eşiğinden döndürdüğü için uluslararası camiaya derin bir nefes aldırdı. Buna karşılık, son haftalarda Soçi Mutabakatı’nın uygulanmasıyla ilgili bazı ciddi sıkıntıların patlak verdiği gerçeği artık gizlenemeyecek bir hale gelmiş bulunuyor.

Sıkıntılı durumu sahadan gelen bütün haberlerden, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı ateşkes rejimi ihlallerine ilişkin günlük bildirimlerden, Türk yetkililerin ve daha çok da Rus yetkililerin muhtelif açıklamalardan anlayabilmek mümkün.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Vaka’dan ‘hasta’ açıklamaya ne zaman geçildi? 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Yargı reformu tartışmasına nasıl bakmalıyız? 21 Kasım 2020 | 0 Okunma Cemil Çiçek’ten Alaattin Çakıcı tepkisi 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Pompeo’nun Patrikhane ziyareti ABD ile ilişkilerde hasarı arttırdı 19 Kasım 2020 | 0 Okunma COVID-19’la mücadelenin başarısı için şeffaflık vazgeçilmez 18 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar