İdlib konusunda bir muhasebe

Son bir yılı aşkın süre içinde İdlib’deki durumu ve Türkiye, Rusya ve İran’ın bir araya geldiği Astana sürecinde bu bölgede atılan adımları konu alan sayısız yazı kaleme aldım....

 İdlib’de son günlerde gerilimin sert bir şekilde tırmanması beni bugün bu konuda genel bir değerlendirme yapmaya yöneltti.
İdlib, Türkiye açısından birçok nedenle hayati önemde. Batı sınırının yaklaşık yarısı Hatay’a komşu, kuzey sınırının önemli bir bölümü TSK’nın kontrolündeki Afrin ile bitişik olan İdlib, sonuçta iki cepheden Türkiye’ye bakıyor. Dolayısıyla, oradaki en küçük bir gelişmenin bile Türkiye’ye dönük serpintileri söz konusu.

İdlib’de Birleşmiş Milletler’in resmi rakamlarına göre 3 milyon dolayında insan yaşıyor. Bu toplamın yarıdan biraz fazlası başka yerlerden buraya göç etmek zorunda kalmış olan Suriyeliler ve çok zor koşullarda yaşıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin AİHM’deki 2021 ihlal sicili 28 Ocak 2022 | 115 Okunma Batı’dan uzaklaşma yönelişi Türkiye’yi nereye götürür? 27 Ocak 2022 | 245 Okunma Yoksa eksen kayması bu kez Türk toplumunda mı? 26 Ocak 2022 | 355 Okunma 15 Temmuz’dan 'sıkarız' söylemli bir suç duyurusuna 25 Ocak 2022 | 411 Okunma Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 test politikasında revizyon sinyalleri 22 Ocak 2022 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar