İçişleri Bakanlığı düzensiz göçmenlerle ilgili hesabı nasıl yapıyor?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (13.05.2022)''İçişleri Bakanlığı düzensiz göçmenlerle ilgili hesabı nasıl yapıyor?'' başlıklı yazısı.

Geçen salı ve çarşamba günleri yayımlanan yazılarım, önce Türkiye’de “Geçici Koruma” altındaki Suriyeli sığınmacıların ve ardından bunların dışında kalan ve kaçak olarak yakalanan düzensiz göçmenlerin durumunu sayısal veriler üzerinden değerlendirmeyi amaçlıyordu.

İkinci yazım, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyuyla paylaştığı resmi veriler analiz edildiğinde ortaya çıkan bir soruyu da gündeme getiriyordu. Yakalanan düzensiz göçmenlerin sayısı, bunlardan sınır dışı edilenlerin çok üstünde kalıyordu. Örneğin, 2016 sonrasında altı yılı aşkın süre zarfında toplam 320 bin kaçak göçmen sınır dışı edilirken, yalnızca tek başına 2019 yılında Türkiye’de 454 bin bu durumda kaçak yakalanmıştı.

Aradaki fark nasıl izah edilecekti? Örneğin 2014 sonrasındaki sekiz yıl içinde yakalanan 579 bin kaçak Afganın akıbeti ne olmuştu?

Önceki akşam Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programına çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü, Vali İsmail Çataklı, açıklamaları sırasında Bakanlığın resmi verileri üzerinden düzensiz göçmenlerin durumuna açıklık getirmeye dönük bir tablo paylaştı.

Açıklamaları içinde en çok dikkatimi çeken, geçen altı yıl içinde Türkiye’de yakalanan düzensiz göçmenler arasından Avrupa’ya toplam 644 bin 131 geçiş olduğunu belirtmesi oldu.

‘DÜZENLİ’ STATÜDE 5 MİLYON 497 BİN YABANCI

Önce genel çerçeveyi bir daha hatırlayalım. Geçen hafta 5 Mayıs itibarıyla Türkiye’de A) “Geçici Koruma” altındaki Suriyelilerin sayısı 3 milyon 762 bindir.

Ayrıca, B) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne de kayıtlı ve üçüncü bir ülkeye transfer edilmeyi bekleyen “Uluslararası Koruma” altında 320 bin kişi bulunuyor.

Buna ek olarak, C) İkâmet izniyle yasal bir çerçevede Türkiye’de yaşamakta olan 1 milyon 414 bin yabancı var.

Sonuçta düzenli göç çerçevesinde ve ayrıca ikâmet izni alarak Türkiye’de yaşamakta olan yabancıların toplamı 5 milyon 497 bindir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
50 yıllık serüven Abdi Bey’in telefonuna çıkıp ‘yarın gel’ demesiyle başladı 14 Mayıs 2022 | 225 Okunma İçişleri Bakanlığı düzensiz göçmenlerle ilgili hesabı nasıl yapıyor? 13 Mayıs 2022 | 173 Okunma Suriyeli sığınmacılar konusunda tepki verirken dengemizi kaybetmeyelim 12 Mayıs 2022 | 244 Okunma Düzensiz göç dosyasında Afgan göçmenler sorunu 11 Mayıs 2022 | 460 Okunma Suriyeli sığınmacıların tablosuna somut veriler üzerinden bakarsak... 10 Mayıs 2022 | 295 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar