Henry Kissinger daha çok günahlarıyla hatırlanacak

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Henry Kissinger daha çok günahlarıyla hatırlanacak' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında ABD dış politikasının muhtemelen hakkında en çok konuşulan siyasi şahsiyeti olan eski dışişleri bakanı ve Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Henry Kissinger, önceki gün 100 yaşında hayata veda ederken, geride oldukça tartışmalı ve günahlarla dolu bir miras bıraktı.

Aslında bu mirasın arkasında son derece çarpıcı bir yaşam öyküsü var. Bu öykünün öznesi Almanya’da Bavyera’nın Fürth şehrinde yaşayan bir Yahudi ailesinin büyük çocuğudur. Aile, Almanya’da yükselen Nazi tehlikesi karşısında 1938 yılında ABD’ye göç etmek zorunda kalır ve ayak bastıkları New York’ta mütevazı koşullarda ayakta kalmaya çalışır. Ailenin iki erkek çocuğundan biri en büyük merakı futbol olan Heinz Alfred Kissinger’dır.

Kissinger’ın ebeveynlerinin kaçmakla ne kadar isabetli bir şekilde hareket ettikleri, aileden Almanya’da kalan en az 13 yakın akrabanın Naziler tarafından gaz odalarında ya da toplama kamplarında katledilmesiyle anlaşılacaktır.

*

ABD’de Henry adını alacak olan Heinz Alfred Kissinger, Amerika kıtasına ayak bastığında henüz 15 yaşındadır. İngilizceyi her zaman kırık bir Alman aksanıyla konuşmuş olan Henry Kissinger’in öyküsündeki önemli dönüm noktalarından biri, 20 yaşındayken askere alınması ve savaşın sonuna doğru kendisini ailece göç etmiş oldukları Almanya’da bu kez bir ABD askeri olarak bulmasıdır.

Almanya’da görevli ABD askerlerine çevirmenlik yapacak, müttefiklerin kontrolüne geçen Alman şehirlerinde yakalanan Gestapo subaylarını sorgulayacaktır. Geliştirdiği uzmanlıkla bir süre sonra ABD’li askerlere, kimliklerini gizleyen Nazi’lerin nasıl deşifre edilebilecekleri konusunda eğitmenlik görevi de üstlenecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Muharip Uçak KAAN’ın öyküsüne bakarken karşıma FETÖ çıkmasın mı 01 Mart 2024 | 491 Okunma Milli Muharip Uçak KAAN gökyüzünde hangi duvarı geçti? 29 Şubat 2024 | 1.786 Okunma ABD ambargosundan Ankara semalarında uçan KAAN’a giden uzun ve meşakkatli yol 28 Şubat 2024 | 705 Okunma Selçuk Demirel’in kesilen kiraz ağacı ve kaybettiğimiz gezegenimiz 24 Şubat 2024 | 89 Okunma İkinci yıldönümünde Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin muhasebesi 23 Şubat 2024 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar