‘Güvenli bölge’de yanıt bekleyen sorular

Türkiye ile ABD arasında haftalardır tırmanan bir gerilimin ardından Suriye sınırında bir askeri harekât ihtimalini şimdilik ortadan kaldıran bir uzlaşıya varılmış olması olumlu bir gelişme olarak görülmelidir.

Türkiye’nin güvenlik kaygılarının ivedilikle karşılanacağının açıklanması, bunun için ABD ile ortak bir mekanizmanın kurulmasının kararlaştırılması, ABD’nin ‘barış koridoru’ hedefini taahhüt etmesi kuşkusuz Ankara açısından bu mutabakatın en önemli artılarını oluşturuyor.

Ancak yine de varılan mutabakatı bugün itibarıyla kapsamlı bir şekilde değerlendirebilecek bir noktada değiliz. Bunun nedeni, uzlaşının ayrıntılarının henüz açıklık kazanmamış olmasıdır. Dolayısıyla, yapılacak bir analizde daha çok yanıt bekleyen soruların ön plana çıkması kaçınılmazdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin NATO’daki blokajının perde arkası 06 Aralık 2019 | 3.317 Okunma Kömür santrallarına veto, çevre bilincinde önemli bir eşik 04 Aralık 2019 | 2.459 Okunma NATO zirvesi Türkiye için ne anlama geliyor? 03 Aralık 2019 | 3.201 Okunma Kömür santrallarında çevre önlemleri bu kez uygulanmalı 30 Kasım 2019 | 2.389 Okunma AYM kararları nasıl baypas edilir? 26 Kasım 2019 | 2.413 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar