‘Güvenli bölge’de yanıt bekleyen sorular

Türkiye ile ABD arasında haftalardır tırmanan bir gerilimin ardından Suriye sınırında bir askeri harekât ihtimalini şimdilik ortadan kaldıran bir uzlaşıya varılmış olması olumlu bir gelişme olarak görülmelidir.

Türkiye’nin güvenlik kaygılarının ivedilikle karşılanacağının açıklanması, bunun için ABD ile ortak bir mekanizmanın kurulmasının kararlaştırılması, ABD’nin ‘barış koridoru’ hedefini taahhüt etmesi kuşkusuz Ankara açısından bu mutabakatın en önemli artılarını oluşturuyor.

Ancak yine de varılan mutabakatı bugün itibarıyla kapsamlı bir şekilde değerlendirebilecek bir noktada değiliz. Bunun nedeni, uzlaşının ayrıntılarının henüz açıklık kazanmamış olmasıdır. Dolayısıyla, yapılacak bir analizde daha çok yanıt bekleyen soruların ön plana çıkması kaçınılmazdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk konvoyuna ateş açan uçağın kokpitinde kim vardı? 24 Ağustos 2019 | 3.792 Okunma Türkiye’yi İdlib’de bekleyen zor kararlar var 23 Ağustos 2019 | 5.393 Okunma Tarihten yaprakları çevirince 22 Ağustos 2019 | 2.503 Okunma AİHM içtihatları ışığında belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak... 21 Ağustos 2019 | 3.033 Okunma Rusya ile ilişkiler İdlib’de stres testinde 20 Ağustos 2019 | 2.470 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar