Gözler bugün Soçi’de: Fırat’ın doğusundan İdlib’e giden yol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Soçi’de Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme, Suriye krizinde ABD’nin bu ülkenin kuzeyinden çekilmesiyle birlikte başlayan yeni dönemdeki ilk kritik buluşma.

ABD askerlerinin dün Kamışlı’dan taşlanarak çıkmalarının hemen ertesi gününe denk gelen Soçi buluşması, Suriye’de bütün güç dengelerinin altüst olduğunu, Fırat’ın doğusunda iplerin başka aktörlerin eline geçtiğini gösteriyor.

Türkiye’yi rahatsız eden konuların başında Fırat’ın doğusunda sınır boyunca PKK’nın Suriye’deki temsilcisi YPG ile komşu olması geliyordu. Ankara, geçen haftaya kadar bu sıkıntılı meseleyi YPG’nin hamiliğini üstlenmiş olan ABD ile görüşmekteydi. Ankara, yeni dönemde bu konuyu artık Rusya lideri Putin ve onun üzerinden Suriye’deki Esad rejimi ile müzakere etmek durumundadır. Bugünkü buluşma işte bu müzakere sürecinin başlama vuruşu olacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
COVID-19 vakalarının sayısı, geriye dönük olarak da açıklanmalı 02 Aralık 2020 | 569 Okunma Gidişat çok tehlikeli: Kritik göstergeler iki haftada ikiye katlandı 01 Aralık 2020 | 1.244 Okunma Türk gemisine baskın düzenleyenlerin hedefi neydi? 28 Kasım 2020 | 1.197 Okunma AB’nin gemi baskınındaki tutumu çelişkilerle dolu 27 Kasım 2020 | 1.151 Okunma Akdeniz’in ortasında Türk kargo gemisine AB baskını 26 Kasım 2020 | 824 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar