Göz göre göre gelen bir kriz... 1952’de Nasır’ın darbesiyle devrilen Kral’ın kuzeni Kahire’deki Türk sefiresi çıkınca işler karıştı 

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Göz göre göre gelen bir kriz... 1952’de Nasır’ın darbesiyle devrilen Kral’ın kuzeni Kahire’deki Türk sefiresi çıkınca işler karıştı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Mısır’la zor yıllar - 1

GİRİŞ

1- İLK “İSTENMEYEN ADAM” KRİZİ 1952 DARBESİNDEN SONRA YAŞANDI

Türkiye-Mısır ilişkilerinde yaklaşık on yıl süren bir soğukluğun geride bırakılıp normalleşme adımlarının atıldığı bir dönemden geçiyoruz. Mısır’la 2013’te bu ülkede meydana gelen askeri darbe sonrasında yaşanan büyük krizle dibe vuran ilişkiler, geçen temmuz başında büyükelçilerin karşılıklı olarak yeniden atanması, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin geçen pazar günü Yeni Delhi’deki G-20 zirvesi sırasında görüşmeleriyle olumlu bir seyre yönelmiş bulunuyor.

Erdoğan’ın görüşmenin içeriğini aktarırken, “Davet konusu da gündeme geldi. Onlar tabii önce bizi bekliyorlar ama ben dedim ki, ‘Biz sizi bekliyoruz” şeklindeki sözleri, iki ülke arasında cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaretin de gündemde olduğunu gösteriyor. Bu aşamada Ankara ile Kahire arasında tartışılan konu, ilk ziyareti kimin yapacağı sorusu üzerinde odaklanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hazine Bakanı Şimşek’i Goldman Sachs merkezinde dinleyince... 21 Eylül 2023 | 749 Okunma Türkiye ile Mısır arasında ilk büyük kriz fes yüzünden çıkmıştı… Mısır’la zor yıllar 5 17 Eylül 2023 | 523 Okunma 1961 yılında yaşanan krizde köprüler tümüyle atılmıştı... Mısır’la zor yıllar - 4 16 Eylül 2023 | 226 Okunma Mısır’la zor yıllar 3… Bayar, Nasır’ın temsilcisini ‘Siz Araplar nankörsünüz, bizi arkadan vurdunuz’ diye azarlayınca Menderes’in barışma çabaları nafile kaldı 15 Eylül 2023 | 619 Okunma Mısır’la zor yıllar 2- Nasır, operada elini sıkmayan Türk Büyükelçiyi sınır dışı etti 14 Eylül 2023 | 662 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar