Gidişat çok tehlikeli: Kritik göstergeler iki haftada ikiye katlandı

Şu an karşı karşıya olduğumuz sert tırmanma için “Tehlike çanları çalıyor” demenin galiba yetersiz kaldığı bir noktaya varmış bulunuyoruz. Daha gerçekçi bir nitelemeyle, tehlikenin kapıdan içeri girdiğini artık kabul etmemiz gerekiyor.

Bu köşede belli aralıklarla yayımladığım, her seferinde biraz daha genişleyen grafiklerle COVID-19 salgınındaki artış yönelişine belli göstergeler üzerinden dikkat çekmeye çalışıyorum. Bugünkü yazımda yer vereceğimiz tabloları hazırlarken grafik servisinin başındaki arkadaşımız Faruk Kutlu ile birlikte karşılaştığımız bir güçlük oldu.

Bundan önceki grafiklerde yaptığımız eklemeler genellikle süreklilik içinde düzenli bir şekilde irtifa kazanan bir çizgiye işaret ediyordu. Bu artış özellikle sonbaharla birlikte kaygı verici bir görüntü kazanmıştı.

Bu kez bazı göstergelerde son iki hafta içinde iki katına yakın artışlar patlak verince, tablolardaki eğriler daha önceki haftalara kıyasla çok sert bir tırmanışa geçti. Bu da grafiklerin yüzölçümünün dikey olarak ciddi bir şekilde büyümesine yol açtı.

YENİ HASTA SAYISI İKİ HAFTADA KATLANDI

 Tabloların yorumuna gelirsek, önce en üstte yer alan ve COVID-19 testi ‘pozitif’ çıkıp aynı zamanda belirti de gösteren “yeni hasta” kategorisine ilişkin grafikteki olumsuz yönelişle başlayalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 242 Okunma COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede? 15 Ocak 2021 | 1.174 Okunma Dünya 3 Kasım’da hangi eşikten döndü? 14 Ocak 2021 | 636 Okunma Trump Kongre baskınını televizyonda ilgiyle izlemiş 13 Ocak 2021 | 296 Okunma Trump, ABD Anayasa Mahkemesi’ne neden çok kızgın? 12 Ocak 2021 | 764 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar