Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu?

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda kurulması tasarlanan ‘güvenli bölge’nin coğrafi olarak nasıl bir şekil alacağını, nasıl işleyeceğini, nasıl bir içerik kazanacağını ayrıntılarıyla müzakereler sonuçlandığında öğrenebileceğiz.

Genel hatlarıyla Fırat’ın Suriye topraklarına girdiği Karkamış’tan itibaren doğuya doğru Irak’a kadar uzanan 430 kilometreye yakın sınır hattının -en azından önemli bir bölümüne- bitişik bir şekilde uzanan bir koridor tasarlanıyor. Bu koridorda Türkiye ile ABD’nin birlikte koordine edip denetleyecekleri bir düzen kurulacaktır. Haberlerde YPG’nin silahlı unsurlarını ve ağır silahlarını bu şeridin uzağına çekeceği belirtiliyor.

Bu düzenleme, uygulamada ABD’nin Türkiye ile PKK’nın Suriye’deki uzantıları olan YPG (askeri kanat) ve PYD (siyasi kanat) arasında bir anlamda tampon işlevi görmesi anlamına gelecektir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AİHM içtihatları ışığında belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak... 21 Ağustos 2019 | 2.680 Okunma Rusya ile ilişkiler İdlib’de stres testinde 20 Ağustos 2019 | 2.459 Okunma Türkiye ile Rusya arasında İdlib’de karışık bir durum 17 Ağustos 2019 | 2.784 Okunma YPG ile Esad rejimi uzlaştırılabilir mi? Hangi yöntemle? 16 Ağustos 2019 | 2.978 Okunma Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu? 15 Ağustos 2019 | 3.682 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar