Fırat’ın doğusundaki ‘devletçik’in doğumundan kim sorumlu?

Türkiye ile ABD arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda kurulması tasarlanan ‘güvenli bölge’nin coğrafi olarak nasıl bir şekil alacağını, nasıl işleyeceğini, nasıl bir içerik kazanacağını ayrıntılarıyla müzakereler sonuçlandığında öğrenebileceğiz.

Genel hatlarıyla Fırat’ın Suriye topraklarına girdiği Karkamış’tan itibaren doğuya doğru Irak’a kadar uzanan 430 kilometreye yakın sınır hattının -en azından önemli bir bölümüne- bitişik bir şekilde uzanan bir koridor tasarlanıyor. Bu koridorda Türkiye ile ABD’nin birlikte koordine edip denetleyecekleri bir düzen kurulacaktır. Haberlerde YPG’nin silahlı unsurlarını ve ağır silahlarını bu şeridin uzağına çekeceği belirtiliyor.

Bu düzenleme, uygulamada ABD’nin Türkiye ile PKK’nın Suriye’deki uzantıları olan YPG (askeri kanat) ve PYD (siyasi kanat) arasında bir anlamda tampon işlevi görmesi anlamına gelecektir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriyeli mültecilerin dönüş kriterlerinde önemli bir ayrıntı 12 Kasım 2019 | 3.057 Okunma Kavala’nın tutukluluğunda üçüncü yıla girildi 02 Kasım 2019 | 2.503 Okunma Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir depreme doğru 01 Kasım 2019 | 3.673 Okunma ABD Kongresi’ndeki tablo çok rahatsız edici 31 Ekim 2019 | 3.012 Okunma Suriye Anayasa Komitesi’nin bugün toplanması iyi haber peki ne beklemeliyiz? 30 Ekim 2019 | 3.086 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar