Fırat’ın doğusu, Libya derken İdlib yine kendini gösterdi

ANKARA cephesinde dikkatlerin önce Fırat’ın doğusunda yürütülen ‘Barış Pınarı harekâtı’na, ardından Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları ve Libya’ya kaydığı bir sırada, Hatay’ın doğusundaki İdlib yeni bir sıcak krizin odağı olarak bir kez daha Türkiye’nin gündemine yerleşiyor.

Durumun ciddiyetini anlatabilmek için Esad rejimi ve Rusya’nın İdlib’in güneydoğusunda 19 Aralık Perşembe günü başlattıkları ‘İdlib Şafağı 2’ harekâtının doğrudan bir sonucuna dikkat çekebiliriz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Surman’daki (8) numaralı askeri gözlem noktası pazar akşamından bu yana rejim bölgesinin sınırları içinde kalmış bulunuyor.

Fırat’ın doğusu, Libya derken İdlib yine kendini gösterdi

(Yazıdaki haritada beyaz zemin üzerindeki mavi çizgilerle taralı kısımlar geçen hafta sonuna kadar büyük ölçüde silahlı muhalefetin elindeyken artık rejimin kontrolüne geçmiş bulunan alanı gösteriyor.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk gemisine baskın düzenleyenlerin hedefi neydi? 28 Kasım 2020 | 1.190 Okunma AB’nin gemi baskınındaki tutumu çelişkilerle dolu 27 Kasım 2020 | 1.146 Okunma Akdeniz’in ortasında Türk kargo gemisine AB baskını 26 Kasım 2020 | 807 Okunma Dünya Sağlık Örgütü vakalar konusunda Türkiye’den ne bekliyor? 25 Kasım 2020 | 552 Okunma ‘Vaka’dan ‘hasta’ açıklamaya ne zaman geçildi? 24 Kasım 2020 | 619 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar