Esad ile normalleşmeye doğru mu?

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev’in geçen hafta gerçekleştirdiği Şam ziyareti sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türkiye ile...

Aslında iki ülke arasındaki normalleşme arayışları, bu ilişkilerin Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş sırasında kopmasından sonra ilk kez ortaya çıkan bir durum değil.

Hatırlanacaktır, özellikle 2022 sonu ve geçen yılın başından itibaren iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi yönünde yine Rusların arabuluculuğu ile bazı hamleler yapılmış, üst düzey bir dizi temas gerçeklemişti.

Burada önemli bir dönüm noktası, 2022 Aralık ayının sonunda Türkiye, Rusya ve Suriye’nin istihbarat başkanları ve milli savunma bakanlarının Moskova’da üçlü bir formatta bir araya gelmeleriydi.

Ardından Astana sürecinde, Türkiye ve Rusya’nın üçüncü ortağı olan İran’ın da bu toplantılara dahil olmak istemesiyle birlikte bu kez geçen yıl 25 Nisan tarihinde Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın savunma bakanları ve istihbarat başkanları arasında yine Moskova’da dörtlü bir toplantı gerçekleştirilmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO zirvesi, ABD ile ilişkiler ve Biden dönemi kapanırken... 13 Temmuz 2024 | 10 Okunma Sizce Ukrayna günün birinde NATO’ya üye olabilir mi? 12 Temmuz 2024 | 1.543 Okunma Washington zirvesi, ABD Başkanlık seçimi ve NATO’nun kırılganlığı meselesi 11 Temmuz 2024 | 1.431 Okunma Hangi hamleler Suriye’de ‘oyun değiştirici’ olabilir?´ 06 Temmuz 2024 | 1.648 Okunma Suriye ile diyalog menziline girilirken sahadaki zor denklem 05 Temmuz 2024 | 1.232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar