Erdoğan’ın Tel Rifat’ta sözünü ettiği ‘sıkıntı’ ne?

PEK çok insan sorunun varlığından ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Güney Afrika’ya yola çıkarken yaptığı açıklamayla haberdar oldu.“Şu anda Suriye’deki...

PEK çok insan sorunun varlığından ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Güney Afrika’ya yola çıkarken yaptığı açıklamayla haberdar oldu.

“Şu anda Suriye’deki gelişmeler gerek Tel Rifat, gerek Münbiç olsun, bunlar istenilen istikamette henüz gelişmiyor...” dedi Erdoğan, geçen çarşamba günü uçağa binmeden önce.

Cumhurbaşkanı, ertesi gün Johannesburg’da Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştü. Cuma akşamı burada gezisini izleyen gazetecilerle sohbet ederken Putin ile görüşmesinin Suriye faslını anlatıyordu ki, sözü yine aynı meseleye getirdi ve şöyle dedi: “Burada Tel Rifat olayı var. O ayrı bir sıkıntı. Bunların aşılmasını, bu konuları da görüşme imkânımız oldu.

İlginçtir ki, Milli Güvenlik Konseyi’nin geçen pazartesi günü yapılan toplantısından sonra yayımlanan bildiride dolaylı bir Tel Rifat mesajı da yer aldı. Buna göre MGK’da “Suriye’de halen terör örgütlerinin etkinlik gösterdiği bölgelerin bir an önce güvenli hale getirilmesine yönelik çalışmalar değerlendirilerek, bu konudaki somut adımların atılmaya başlanacağıbelirtilmişti.

MGK’nın terör örgütlerinin etkin olduğu bölgelerden biri olarak Tel Rifat’ı değerlendirdiği hususunda bir tereddüt yok.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da önceki gün düzenlediği brifingde MGK toplantısı ve Tel Rifat’la ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Tel Rifat konusu arada kalan bir konudur. Onun çözülmesi için de özellikle Ruslarla ve İranlılarla temasımız devam ediyor” diye konuştu.

Bütün bu açıklamaları yan yana koyduğumuzda, Türkiye’nin Tel Rifat’ta sıkıntılı bir durum gördüğünü, bu durumun Rusya ile siyasi diyaloğun önemli bir başlığını oluşturduğunu ve aynı zamanda MGK’da ele alınan Suriye’deki sorunlu bölgeler meselesiyle de ilgili olduğunu söylemek mümkün.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
12 Eylül’ün utanç sicilini tutan gazeteciye veda ederken 19 Eylül 2020 | 316 Okunma COVID-19’la mücadelede büyüyen tehdide dikkat 18 Eylül 2020 | 402 Okunma Mali’deki darbe ve Türkiye’nin tutumu 17 Eylül 2020 | 1.127 Okunma Tam 40 yıl sonra 12 Eylül’e bakmak 16 Eylül 2020 | 194 Okunma Doğu Akdeniz’de tehlikeli tırmanış 28 Ağustos 2020 | 2.597 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar